memart94

راهنمای جامع عکاسی تایم لپس (بخش دوم: تجهیزات پایه)

2 پست در این موضوع قرار دارد

راهنمای جامع عکاسی تایم لپس (بخش دوم: تجهیزات پایه)

زمان. قالبی که انسان و هر موجود فیزیکی دیگری در آن محبوس است. نه به عقب باز خواهیم گشت، نه توقف خواهیم کرد و نه می توانیم خارج از قالب زمان به جلو برویم. اما سال‌هاست با پیشرفت فن آوری مخصوصا تصویربرداری ثابت و یا متحرک می‌توانیم تصاویر و اتفاقاتی که در گذشته رخ داده را امروز و در این لحظه ببینیم. گویی که زمان در لحظه‌ای که تصویر بردار آن را شکار کرده نقشی را برای ما به یادگار گذاشته.

با به وجود آمدن فیلم‌برداری این عمل شکل تازه‌ای گرفت و انسان توانست با تصویر برداری با سرعت بالا و یا پایین، تصاویری ببیند که در قالب طبیعی زمان یا خیلی سریع بود یا آنقدر تدریجی و کند بود که چشم انسان قادر به تشخیص تغییرات نبود. در فیلم‌برداری غالبا جزئیات از دست می‌روند اما در شیوه‌ی نسبتا جدید عکاسی گاه گذشت (Time lapse ) خصوصا پس از شروع دنیای دیجیتال، امکان این به وجود آمد که فرآیندهایی که بخاطر کندی زمان زیادشان از چشم ما پنهانند ( مانند رشد یک گیاه، جزرو مد و یا طلوع و غروب خورشید ) با کیفیت و خلاقیت توصیف ناپذیری ثبت شوند.

شرح اولیه‌ی تجهیزات پایه

دراین بخش شرحی اولیه ‌بر تجهیزات پایه‌ی مورد نیاز خواهیم داشت. در مقاله‌هایی جداگانه شرحی کامل‌تر بر هر یک از تجهیزات تقدیم می‌شود.

1. سه پایه

به دلیل روند بسیار طولانی عکاسی تایم لپس و سرعت شاتر که معمولا کم است، حتما لازم است دوربین در تمام زمان پروسه، ثابت و بدون کوچکترین حرکتی بماند. قطعا این مهم بدون استفاده از یک سه‌پایه‌ی محکم میسر نیست. خوشبختانه سه‌پایه‌های سنگین و فلزی قدیمی که در دنیای عکاسی به معنای قیمت کمتر است، برای این نوع عکاسی مناسب‌تر هستند. البته تجهیزات حرکتی مخصوصی برای این تکنیک به وجود آمده‌اند که با سرعت کم اما بسیار محکم و بدون لرزش دوربین را حرکت می‌دهند که کلیپ نهایی دارای Pan باشد.

111161qIoEarSmL.jpg

همان‌طور که گفته شد برای این تکنیک نیازی به سه‌پایه‌ی خاصی نیست فقط باید محکم و با ثبات باشد. حتی اگر سه‌پایه‌‌ی ارزانی دارید (تولیدات ارزانتر کشور دوست و برادر‌) اصلا نگران نباشید. با آویزان کردن یک وزنه‌ی ساده به نقطه‌ی ثقل پایین سه‌پایه یا حتی گذاشتن کیسه‌ی برنج بر روی پایه‌هایش! می‌توانید سه‌پایه‌ی مناسب خود را برای این کار داشته باشید.

0

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست

2. فاصله سنج زمانی ( Intervalometer )

161qIoEarSmL.jpg

ایتروالمتر یا همان فاصله سنج زمانی مخصوص عکاسی وسیله‌ای است برای زدن شاتر به صورت خودکار که صدها و گاهی هزاران بار در فواصل زمانی مشخص شاتر را به‌کار می‌اندازد. در حقیقت این وسیله قلب عکاسی تایم لپس است. به جای این وسیله‌ می‌توان از نرم‌افزار‌های مخصوصی استفاده کرد که می‌تواند در خود دوربین، روی رایانه‌ی شما یا روی تلفن هوشمندتان باشد که بعدا به آن‌ها اشاره می‌کنیم. معمولا این وسیله قیمت نسبتا بالایی دارد پس توصیه می‌شود در صورتی که این نوع عکاسی برای شما جنبه‌ی تفننی دارد، از نرم‌افزارهای جایگزین استفاده کنید.

3. دوربین

آیا دوربین در کیفیت عکاسی تایم لپس موثر است؟ بله. بهترین دوربین‌ها، دوربین‌های DSLR هستند. برای به دست آوردن کیفیت بی‌نظیر و بالای تایم لپس، حتی گرانترین و بزرگترین دوربین‌های فیلمبرداری از جمله‌ IMAX‌ نیز به خوبی دوربین‌‌‌های DSLR نیستند.

1MIchron-Time-Lapse-FI-829x325_c.jpg

با این دوربین‌ها می‌توانیم در حجمی کم با کیفیتی بالا به هر تنظیماتی که خواستیم برسیم. امکان اتصال دوریبن DSLR به تجهیزات مختلف، امکان نصب فیلتر‌های با کیفیت، باز بودن دستمان برای تنظیمات خاص و … از مزایای استفاده از دوربین‌های مورد نظر است. البته ناگفته نماند اگر دوربین حرفه‌ای ندارید یا نوع ارزان‌تر آن را دارید اصلا نگران نباشید چرا که تقریبا با هر وسیله‌ی دیجیتال عکاسی می‌توان تایم لپس‌های عالی گرفت.

اگر نگران گران و پیشرفته‌ نبودن تجهیزاتتان هستید همیشه جمله‌ی معروف بروکس جنسن را به یاد آورید:

” بهترین عکاسان تاریخ تجهیزاتی ضعیف‌تر و قدیمی‌تر از شما داشته‌اند. “

0

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست