رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

یکی از بهترین سرویس های آمارگیر برای وبمسترها و وبلاگ نویسان سرویس آمارگیر گوگل ( Google Analytics ) است که با استفاده از آن می توانید براحتی از آمار بازدید وب سایت خود ، محتوای محبوب موجود در سایت خود از نظر بازدید کنندگان ، کشور بازدید کنندگان سایت خود و … مطلع شوید. با اینکه برای نصب این آمارگیر قدرتمند بر روی اکثر سیستم های مدیریت محتوا در تالارهای گفتگو و دیگر سایت ها تا کنون بسیار بحث شده اما باز هم بسیاری از کاربران هنوز نمی دانند که چگونه از این سرویس در سایت یا وبلاگ خود استفاده کنند. در این نوشته از تورتک به چگونگی استفاده از آمارگیر گوگل در سایت یا وبلاگ هایی که از وردپرس برای راه اندازی و انتشار خود استفاده می کنند را به صورت کامل می پردازیم.

برای نصب آمارگیر گوگل در سایت وردپرس خود به چه نکاتی باید توجه کنیم ؟

قبل از اینکه به چگونگی انجام این کار بپردازیم بهتر است اهمیت درست انجام دادن این کار را بررسی کنیم. برای مثال شما وقتی در سایت خود که از چند صفحه HTML ساخته شده است قصد استفاده از آمارگیر گوگل را دارید کافی است کد استفاده از آمارگیر گوگل را که در آموزش استفاده از سرویس آمارگیر گوگل ( Google Analytics ) به صورت کامل چگونگی دریافت آن را شرح دادیم را به کدهای HTML صفحات سایت خود اضافه کنید.

اما در سیستم های مدیریت محتوا و همچنین سایت ها و وبلاگ های وردپرسی همانطور که می دانید در حقیقت این نرم افزار تحت وب است که دارد قسمت های مختلف سایت شما را بر اساس تنظیماتی که انجام داده اید می سازد پس باید توجه داشته باشیم طوری این تنظیمات را در آن اعمال کنیم که این کد آمارگیر در تمام صفحات سایت ما نمایش داده شود چون اگر تنها در یک صفحه سایت وردپرسی ما این کد قرار نگیرد دیگر نرم افزار آمارگیر ما ( در اینجا آمارگیر گوگل ) نمی تواند اطلاعات کامل و صحیحی را در اختیار ما قرار دهد و ما از آن اطلاعات برای رشد هر چه بیشتر سایت خود و بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجوگر ( SEO ) استفاده کنیم. اما باید بگوییم که زیاد هم نیازی به نگرانی نیست چون در این آموزش در تورتک قصد داریم به چگونگی انجام این کار در وردپرس به صورت کامل بپردازیم.

روش های نصب و استفاده از آمارگیر گوگل در وردپرس

وقتی که می خواهید از این آمارگیر در سایت یا وبلاگ وردپرسی خود استفاده کنید برای انجام صحیح این کار می توانید بسته به شرایط و قالبی که از آن در وردپرس استفاده می کنید روش های مختلفی را به کار برید که در پایین سه راه اصلی این امر را بررسی می کنیم. توجه داشته باشید که اگر یکی از راه ها برای شما کارساز نبود کافی است از روش دیگری استفاده کنید تا به راحتی از این سرویس قوی در سایت خود استفاده کنید.

روش اول : اضافه کردن کد آمارگیر گوگل به صورت دستی

اگر می خواهید از کد آمارگیر گوگل در تمام صفحات سایت وردپرس خود استفاده کنید خوب چرا به صورت دستی این کار را انجام نمی دهید ؟ بله شما می توانید این کد را با ویرایش فایل های پوسته وردپرس خود که در آمورش آناتومی پوسته وردپرس با آن ها آشنا شدیم به راحتی در تمام صفحات سایت یا وبلاگ خود قرار دهید.

برای اینکار کافی است که در فایل footer.php از فایل های موجود در پوسته خود قبل از کد </body> کد آمارگیر گوگل را کپی کنید در حقیقت این عمل باعث می شود که در تمام صفحات سایت شما که قسمت پایینی پوسته سایت شما نیز وجود دارد این کد نیز اجرا شده و به آمارگیر گوگل کمک کند تا آمار کامل و دقیقی از اطلاعات بازدیدکنندگان سایت برای شما تهیه کند.

اما خوب استفاده از این روش ممکن است برای بعضی از کاربران که به تازگی با وردپرس آشنا شده اند کمی گیج کننده و سخت باشد ، پس اگر شما نیز از این دسته از کاربران هستید پیشنهاد می کنم که از روش دوم برای انجام این کار استفاده کنید. توجه داشته باشید که اگر شما با ساختار برنامه های PHP و کدهای صفحات HTML آشنایی نداشته باشید ممکن است ویرایش فایل های پوسته شما باعث خراب شدم و مشکل در نمایش قسمت های مختلف سایت شما شود.

مزایای استفاده از این روش نسبت به روش های دیگر برای نصب آمارگیر گوگل در سایت وردپرسی این است که چون به دست خود کاربر انجام می شود حتماً باعث نمایش داده شدن کدها در فایل های HTML خروجی می شود اما به یاد نیز داشته باشید که در این روش اگر پوسته یا همان قالب سایت خود را در وردپرس تغییر دادید این کدها نیز دیگر در قالب جدید وجود ندارند و باید شما دوباره به صورت دستی این کدها را در قالب جدید سایت خود جاسازی کنید.

روش دوم : استفاده از افزونه های استفاده از آمارگیر گوگل در وردپرس

همانطور که می دانید برای هر کاری دیگر این روزها در وردپرس افزونه ای از قبل برای انجام آن در سایت های وردپرسی وجود دارد. برای استفاده از آمارگیر گوگل نیز در سایت های وردپرسی تا کنون افزونه های بسیاری ساخته شده است که بنده به شما استفاده از افزونه Google Analytics for WordPress را می دهم تا بتوانید با بهترین کیفیت ممکن کدهای مربوط به آمارگیر گوگل را بر روی صفحات سایت یا وبلاگ خود نصب کنید. بهتر است برای آشنایی با چگونگی کار با این افزونه در پایین با مراحل نصب و استفاده از این افزونه آشنا شویم.

 1. از پیشخوان مدیریتی وردپرس خود از منوی افزونه ها گزینه افزودن افزونه را انتخاب کنید.
 2. در صفحه ظاهر شده در قسمت جست‌وجو افزونه ها عبارت “Google Analytics for WordPress” تایپ کنید و بر روی دکمه جستجو کلیک کنید.
 3. در صفحه ظاهر شده بر روی گزینه نصب اولین مورد نمایش داده شده کلیک کنید تا این افزونه بر روی سایت یا وبلاگ وردپرسی شما نصب شود. توجه داشته باشید در پنجره ای که با کلیک بر روی دکمه نصب نمایش داده می شود باید گزینه فعال کردن این افزونه را بزنید.
 4. بعد از نصب این افزونه کافی است در قسمت تنظیمات پیشخوان وردپرس خود در قسمت Google Analytics که با نصب این افزونه نمایش داده می شود بر روی دکمه Click here to authenticate with Google کلیک کنید تا با اتصال به سایت رسمی گوگل به این افزونه نشان دهید که حساب آمارگیر گوگل شما که داده ها در آن ذخیره می شود کدام است. اگر دوست ندارید اینگونه حساب آمارگیر گوگل را با این افزونه شناسایی کنید کافی است تیک گزینه Manually enter your UA code را بزنید تا به شما فیلدی نمایش داده شود که با وارد کردن UA code حساب آمارگیر خود که در کدهای دریافت شده از برنامه آمارگیر گوگل نیز وجود دارد این مرحله را پشت سر بگذارید.
 5. حال کافی است بر روی گزینه Update Google Analytics Settings در این پنجره کلیک کنید تا کار اضافه کردن کدهای آمارگیر گوگل در صفحات سایت وردپرسی شما به اتمام برسد.

plugin-wp-google-analytics.jpg

استفاده از این افزونه باعث می شود علاوه بر نصب و استفاده از آمارگیر گوگل بر روی سایت وردپرسی خود بتوانید از اطلاعات آماری دقیق تری در داشبورد آمارگیر گوگل خود مانند تعداد بازدید کنندگان نوشته های یک نویسنده در سایت شما ، تعداد بازدید کنندگان یک دسته خاص از سایت شما و … نیز بدست آورید که این کار توسط روش های استفاده و جمع آوری اطلاعات آماری در آمارگیر گوگل با استفاده از Meta data صفحات سایت وردپرسی شما انجام می گیرد.

البته ممکن است اگر پوسته سایت شما به صورت استاندارد طراحی نشده باشد این افزونه و دیگر افزونه های افزودن آمارگیر گوگل به سایت وردپرسی در سایت شما نتوانند به درستی کار خود را انجام دهند چون معمولاً در ساخت این افزونه ها از توابعی استفاده می شود که تنها در پوسته های استاندارد وردپرس وجود دارند.

روش سوم : استفاده از فایل Functions.php برای افزودن کد آمارگیر

در این روش با استفاده از توابع هسته وردپرس می توانیم در فایل Functions.php پوسته سایت وردپرسی خود اقدام به نصب کد آمارگیر گوگل در صفحات سایت خود بکنیم. برای این کار کافی است تکه کد زیر را در این فایل از وردپرس خود قرار دهید و سپس همانطور که در کد نیز گفته شده است کدی که از آمارگیر گوگل خود دریافت کرده اید را جایگزین کل خط توضیح در کد بکنید.


<?php
add_action('wp_footer', 'add_analytics');
function add_analytics() { ?>
// کدهای مربوط به آمارگیر گوگل را جایگزین این خط کنید ...
<?php } ?>

توجه داشته باشید در این روش نیز همانند روش اول باید پس از تغییر پوسته سایت خود این کدها را در فایل Functions.php پوسته جدید کپی برداری بکنید در غیر اینصورت آمارگیر گوگل سایت شما غیر فعال شده و توانایی شمارش بازدید کنندگان سایت شما را ندارد.

در این آموزش با سه روش کلی برای نصب آمارگیر گوگل بر روی سایت های وردپرس آشنا شدیم. شما آیا از آمارگیر گوگل در سایت وردپرسی خود استفاده می کنید. از کدام روش برای نصب آمارگیر بر روی سایت خود استفاده کرده اید ؟ لطفاً آن را با دیگر بازدید کنندگان سایت تورتک در قسمت نظرات این نوشته به اشتراک بگذارید.

منبع : تورتک

نویسنده اصلی هم جناب آقای علی یزدی هست.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


 • مطالب مشابه

  • توسط ahmad25532
   سلام
   دو تا افزونه برای آمار سایتم نصب کردم
   یکی Google Analytics for WordPress by Monster Insights که گوگل آنالیز رو نشونم میده. یکی هم wp statistics -
   میخواستم بدونم این افزونه ها باعث کندی سایت میشن یا نه؟ممنون
  • توسط alirezasaeedi
   سلام و عرض احترام
   کسی هست که اسکریپت یک آمارگیر ساده برای نمایش عموم توی سایت رو داشته باشه؟
   یه چیزی شبیه این:
    
   تعداد کاربران جاری: 466 نفر
   بازدید های امروز: 95443
   بازدید های دیروز: 166358
   مجموع بازدید ها: 139704620
   تعداد مطالب: 17858
   تعداد نظرات: 15681
   IP شما: 2.186.179.175
   تاسیس: 88/5/4
   به روز شده: 96/3/31
    
   قبلا از راهنماییتون متشکرم
  • توسط noyasystem
   آمارگیر رایگان وب سایت نویا سیستم

   آمارگیر رایگان نویا سیستم محصول ماه ها تلاش برنامه نویسان ایرانی می باشد که هم اکنون بصورت کاملا رایگان، در اختیار شما قرار داده شده است.
   طریقه نصب این ابزار بسیار ساده بوده و در سه گام خلاصه می شود:

   -         1- ثبت نام در سایت که تنها با دادن یک ایمیل انجام خواهد شد و رمز عبور، به ایمیل شما ارسال خواهد شد. http://analytics.noyasystem.com

   -         2- ورود به سایت و افزودن دامنه خود و دریافت کد

   -         3- قراردادن کد در وب سایت خود

   مزایای ابزار آمارگیر رایگان نویا سیستم:

   -         مشاهده آمار کل وب سایت و همچنین آمار به تفکیک تاریخ و روز ها

   -         مشاهده آمار کل صفحات وب سایت تان به تفکیک تاریخ و روز

   -         تقویم فارسی برای حرکت روی آمار وب سایت

   -         امکان گزارش گیری بصورت فایل اکسل

   -         عدم حذف اطلاعات آمار وب سایت با گذشت زمان. هیچگونه حذف خودکار آمار روی وب سایت تان صورت نخواهد گرفت و شما قادر خواهید بود به ماه ها و یا سالهای قبل بروید و اطلاعات آمارگیر را مشاهده نمایید.

   -         نمودار گرافیکی برای نمایش آمار

   -         نمایش Bounce Rate (فرار کاربران) برای سایت و نیز صفحات سایت

   -         نمایش  Page View (میزان بازدید) برای سایت و نیز صفحات سایت

   -         نمایش Page Per Session (ورق خوری) برای سایت

   -         نمایش میزان زمان ماندن در صفحات سایت و نیز کل سایت

   -         نمایش صفحات ورود و خروج سایت برای سایت و نیز صفحات سایت

   -         نمایش کاربران جدید و کاربران قدیمی برای سایت و نیز صفحات سایت

   -         میزان بازدید از شبکه های اجتماعی

   -         نوع بازدید کاربران: موتورهای جستجوگر، مستقیم، شبکه های اجتماعی، سایت های دیگر، گوگل Adwords

   -         میزان بازدید از طریق موبایل ها، تبلت ها، کامپیوترهای خانگی و غیره...

   -         نمایش رزولوشن صفحه نمایش کاربران

   -         نمایش سیستم عامل کاربران، نظیر ویندوز، اندروید، لینوکس و آی او اس و غیره...

   -         کلمات کلیدی سایت در موتورهای جستجوگر

   -         تعداد بازدید سایت از موتورهای جستجو گر به تفکیک هر موتور جستجوگر نظیر گوگل، یاهو، بینگ و غیره، برای سایت و نیز صفحات سایت

   -         نمایش سرعت بازگذاری صفحات سایت تان

   -         نمایش افراد آنلاین

   -         مشاهده آنلاین آمار سایت همراه با انیمیشن نرم و زیبا

   -         امکان نمایش آمار سایت بر روی وب سایت تان برای کاربران سایت تان و همچنین امکان قطع نمایش آمار

   -         و امکانات آماری دیگر تماما بصورت رایگان در اختیار شما قرار داده شده است.

   عضویت در سایت:

   http://analytics.noyasystem.com

   آمارگیر رایگان نویا سیستم


    تصویری از آمارگیر:    
    

  • توسط parvizb7
   سلام دوستان
   برای فهمیدن آمار بازدی سایتم هم افزونه WP Statistics رو نصب کردم. هم کد وبگذر رو گذاشتم و هم کد google analytics رو توی قالب جاسازی کردم.
   حالا هر کدوم یه آماری بهم میدن.
   آمار وبگذر و افزونه وردپرس کم هستش.مثلا روزی 30بازدیدکننده و 128 بازدید از صفحه.
   اما گوگل میگه 121 بازدیدکننده و 749 بازدید از صفحه.
   موندم که کدومش واقعیه؟ به کدوم اطمینان کنم؟
   در ضمن افزونه کش و اپتیمایز کردن دیتابیس رو هم نصب دارم.
  • توسط arya252
   سلام بر اساتید
   من برای رهایی از فشار سایت از افزونه ی super chache استفاده کردم که نتیجه هم مطلوب بوده فقط یک مورد اذیت میکنه که آمارگیر هست. از آمارگیر Histat استفاده میکنم اما متاسفانه از زمان استفاده از کش تصویر آمارگیر (چه فلش ، چه گیف)در پائین سایت نمیوفته و آمار هم خوب کار نمیکنه ، آیا راهی هست ؟ یا اینکه دیگه از کش استفاده نکنم؟
   ممنون از شما
×
×
 • اضافه کردن...