رفتن به مطلب

سیستم عامل لینوکس چه مقدار از رم سیستم رو اشغال می کنه

پست های پیشنهاد شده

سلام

سیستم عامل لینوکس چه مقدار از رم سیستم زو اشغال می کنه؟

به عنوان مثال ویندوز سون، حدود 800 مگ

و ویندوز 10 برای رم 2گیگ، یک گیگ و برای رم 4، 2 گیگ مصرف می کنه

لینک به ارسال
  • asadiy4n عنوان را به سیستم عامل لینوکس چه مقدار از رم سیستم رو اشغال می کنه تغییر داده است
در 22 ساعت قبل، mir.seyyed گفته است :

سلام

سلام دوست عزیز، لینوکس توریع‌های مختلفی داره، مثل اوبونتو، دبیان، کالی و... ولی مثلا من الان اوبونتو رو استفاده می‌کنم، خود سیستم‌عامل و کروم (با حدود ۱۵ تا تب باز) و نرم‌افزاری که اسکرین‌شات میگیره با هم حدود ۳٫۷ گیگ رم مصرف کردند (نمی‌دونم دقیقا خود اوبونتو رو به شکل تکی از کجا می‌تونم پیدا کنم مصرف رمش رو) اسکرین‌شات گرفتم اگر کسی از دوستان اطلاعات بیشتری داره راهنمایی کنه، منم تازه رفتم سمت لینوکس و تازه واردم، به همین دلیل نمی‌دونم کجا میشه مصرف رم خود اوبونتو رو پیدا کرد.

image.png.de7223348711bc07137f8e15550cb789.png

لینک به ارسال
در 5 دقیقه قبل، فرشاد گوهری گفته است :

سلام دوست عزیز، لینوکس توریع‌های مختلفی داره، مثل اوبونتو، دبیان، کالی و... ولی مثلا من الان اوبونتو رو استفاده می‌کنم، خود سیستم‌عامل و کروم (با حدود ۱۵ تا تب باز) و نرم‌افزاری که اسکرین‌شات میگیره با هم حدود ۳٫۷ گیگ رم مصرف کردند (نمی‌دونم دقیقا خود اوبونتو رو به شکل تکی از کجا می‌تونم پیدا کنم مصرف رمش رو) اسکرین‌شات گرفتم اگر کسی از دوستان اطلاعات بیشتری داره راهنمایی کنه، منم تازه رفتم سمت لینوکس و تازه واردم، به همین دلیل نمی‌دونم کجا میشه مصرف رم خود اوبونتو رو پیدا کرد.

image.png.de7223348711bc07137f8e15550cb789.png

سلام به دوستان گل

مشخصات حافظه رم RAM

1- دستور free برای مشاهده ی وضعیت حافظه رم

این دستور مقدار وضعیت حافظه رم شامل ، مقدار حافظه کل، مصرف شده و مشخصات حافظه SWAP را نمایش می دهد. اعداد نمایش داده شده در خروجی این دستور به صورت واحد بایت می باشد که درک و محاسبه آن کمی دشوار است و برای فهم بهتر اعداد، این دستور را با آپشن –h اجرا کنید.

#free -h

نمونه خروجی دستور فوق :

مقدار وضعیت حافظه رم در لینوکس

لینک به ارسال
در هم اکنون، amirali ghorbani گفته است :

سلام به دوستان گل

مشخصات حافظه رم RAM

این دستور مقدار وضعیت حافظه رم شامل ، مقدار حافظه کل، مصرف شده و مشخصات حافظه SWAP را نمایش می دهد. اعداد نمایش داده شده در خروجی این دستور به صورت واحد بایت می باشد که درک و محاسبه آن کمی دشوار است و برای فهم بهتر اعداد، این دستور را با آپشن –h اجرا کنید.

#free -h

نمونه خروجی دستور فوق :

2- فایل /proc/meminfo برای مشاهده وضعیت حافظه رم با جزئیات کامل

در این فایل می توانید وضعیت حافظه RAM را با جزئیات کامل مشاهده کنید.

#less /proc/meminfo

نمونه خروجی دستور فوق :

وضعیت حافظه رم در لینوکس

لینک به ارسال

در 22 ساعت قبل، mir.seyyed گفته است :

سلام

بدون کروم و در حالت عادی آیدل سیستم عامل، حدودا ۱.۵ گیگ رم مصرف می‌کنه داره.

لینک به ارسال
در 18 ساعت قبل، فرشاد گوهری گفته است :

بدون کروم و در حالت عادی آیدل سیستم عامل، حدودا ۱.۵ گیگ رم مصرف می‌کنه داره.

سلام ممنون

ولی چرا اینقدر زیاد؟  (لینوکس همش دستوره و رابط کاربری خاصّی نداره)

راستی برای سرور بنظرتون کدوم توزیعش مناسبه؟

لینک به ارسال
در 2 ساعت قبل، mir.seyyed گفته است :

(لینوکس همش دستوره و رابط کاربری خاصّی نداره)

خیر اینطور نیست، همونجوری که گفتم لینوکس توزیع‌های مختلفی داره و مثلا اوبونتو که من الان دارم استفاده می‌کنم علاوه‌بر کامند رابط کاربری کاملی داره و من همه‌ی کارهام رو الان دارم با رابط کاربریش استفاده می‌کنم (یه نمونه اسکرین‌شات از دسکتاپ میذارم براتون)

راستی برای سرور بنظرتون کدوم توزیعش مناسبه؟

تا جایی که من دیده بودم دوستام داشتن، بیشتر این ۳ تا رو کار می‌کردن:

• اوبونتو (Ubuntu)
  • رد هت (Red Hat)
  • سنت او اس (CentOS)

البته فکر میکنم برای سرور نسخه‌هایی استفاده میشه که بدون رابط کاربری هستن و صرفا با کامند کار می‌کنن.

منظور از swap چیه؟

بخشی از هارده که لینوکس برای مواقعی که رم کم بیاره استفاده می‌کنه و برنامه‌هایی که کمتر استفاده میشن رو در اون قسمت کپی می‌کنه که برای تسک‌های مهم‌تر حافظه به اندازه‌ی کافی وجود داشته باشه.

image.thumb.png.8b970c4d339380fe5f9aefa9bca8ef2f.png

لینک به ارسال
در 2 ساعت قبل، فرشاد گوهری گفته است :

خیر اینطور نیست، همونجوری که گفتم لینوکس توزیع‌های مختلفی داره و مثلا اوبونتو که من الان دارم استفاده می‌کنم علاوه‌بر کامند رابط کاربری کاملی داره و من همه‌ی کارهام رو الان دارم با رابط کاربریش استفاده می‌کنم (یه نمونه اسکرین‌شات از دسکتاپ میذارم براتون)

در 4 ساعت قبل، mir.seyyed گفته است :

خیلی ممنون

امّا با این تعاریف چه چیزی(غیر از اپن سورس بودن) شما رو به سمت لینوکس کشونده؟

لینک به ارسال
در 23 ساعت قبل، amirali ghorbani گفته است :

مشخصات حافظه رم RAM

#free -h

نمونه خروجی دستور فوق :

سلام

بالاخره میزان رم کل و رم اشغال شده چقدره؟:(

لینک به ارسال
در 8 دقیقه قبل، mir.seyyed گفته است :

خیلی ممنون

برای من، اینکه دوست دارم اگر از برنامه‌ای استفاده می‌کنم اورجینال باشه، متاسفانه به دلیل قیمت بالایی که ویندوز داشت امکان اینکه لایسنسش رو بخرم ندارم، برای همین اومدم سمت اوبونتو، به خاطر اینکه اکثر کارهام تحت وبه و با یک مرورگر انجام میشه خیلی به مشکل نخوردم، اما مثلا برای افرادی که کار طراحی انجام میدن با فتوشاپ، اگر خیلی حرفه‌ای بخوان کار کنند هنوز برنامه‌ای در حد و اندازه‌ی فتوشاپ توی لینوکس نیست (برای من که خیلی تخصصی کار گرافیک نمی‌کنم برنامه‌ای مثل GIMP که مشابه فتوشاپ در لینوکس هست، کار راه‌اندازه) اما خب توصیه می‌کنم اگر می‌خواین برای سیستم خونگی بیاین سمت لینوکس اول یه توزیعی مثل اوبونتو رو در کنار ویندوزتون داشته باشید تا یه کمی با محیط لینوکس آشنا بشید و یهو واردش نشید، چون اوایلش یه کمی اذیت میشید.

لینک به ارسال
در 21 دقیقه قبل، فرشاد گوهری گفته است :

برای من، اینکه دوست دارم اگر از برنامه‌ای استفاده می‌کنم اورجینال باشه، متاسفانه به دلیل قیمت بالایی که ویندوز داشت امکان اینکه لایسنسش رو بخرم ندارم، برای همین اومدم سمت اوبونتو، به خاطر اینکه اکثر کارهام تحت وبه و با یک مرورگر انجام میشه خیلی به مشکل نخوردم، اما مثلا برای افرادی که کار طراحی انجام میدن با فتوشاپ، اگر خیلی حرفه‌ای بخوان کار کنند هنوز برنامه‌ای در حد و اندازه‌ی فتوشاپ توی لینوکس نیست (برای من که خیلی تخصصی کار گرافیک نمی‌کنم برنامه‌ای مثل GIMP که مشابه فتوشاپ در لینوکس هست، کار راه‌اندازه) اما خب توصیه می‌کنم اگر می‌خواین برای سیستم خونگی بیاین سمت لینوکس اول یه توزیعی مثل اوبونتو رو در کنار ویندوزتون داشته باشید تا یه کمی با محیط لینوکس آشنا بشید و یهو واردش نشید، چون اوایلش یه کمی اذیت میشید.

البته شنیدم با یکسری ترفند هایی میشه برنامه های ویندوز رو توی لینوکس نصب کرد.

لینک به ارسال
در 11 ساعت قبل، mir.seyyed گفته است :

سلام 

بنظرم روی ماشین مجازی ساز نصب کنید بهتره

من تونستم کالی رو روی سیستم نصب کنم فکر کنم ابونتو و ... روش نصب بشه

بنظرم فعلا برای اینکه با محیط ان اشنا بشید از همین روش استفاده کنید

هیچ سیستم عاملی جای ویندوز رو نمیگیره اما بهتری سیستم عامل برای سرور از نظر من فدورا و مینت (Mint) هست.

در 12 ساعت قبل، mir.seyyed گفته است :

سلام

بالاخره میزان رم کل و رم اشغال شده چقدره؟:(

#less /proc/meminfo
در 11 ساعت قبل، mir.seyyed گفته است :

نیازی نیست  خود سیستم عامل لینوکس برنامه های کاربردی زیادی داره من به شخصه تا الان نیازی به این ترفند ها نداشتم

در 12 ساعت قبل، mir.seyyed گفته است :

خیلی ممنون

خب دوست عزیز این سیستم عامل برای هدف خاصی طراحی شده

مثلا تِیلز (TAILS) و کالی که این ها مخصوص یک کار خاصی طراحی شدن من از هردوشون استفاده میکنم و واقعا عالی هستن

موفق باشید

لینک به ارسال
در 13 ساعت قبل، فرشاد گوهری گفته است :

خوب شما که دانشجو هستید از ایمیل دانشجویی(Edu) برای اکتیو کردنش استفاده کنید هم قانونیه هم بهتره

لینک به ارسال
در 7 ساعت قبل، amirali ghorbani گفته است :

بنظرم روی ماشین مجازی ساز نصب کنید بهتره

بله ممنون آموزش هاشو کم و بیش دنبال می کنم ولی فعلاً سیتمم فضا نداره نمیتونم نصب کنم:lol:

من تونستم کالی رو روی سیستم نصب کنم فکر کنم ابونتو و ... روش نصب بشه

پس شما هم هکر هستید:D 

مثلا تِیلز (TAILS) و کالی که این ها مخصوص یک کار خاصی طراحی شدن من از هردوشون استفاده میکنم و واقعا عالی هستن

من وقتی می خوام تیلز رو نصب کنم نمی تونم شما می دوننید چجوری نصب میشه؟(البته نصبی نیست منظور همون اجرا)

لینک به ارسال
در 6 دقیقه قبل، mir.seyyed گفته است :

بله ممنون آموزش هاشو کم و بیش دنبال می کنم ولی فعلاً سیتمم فضا نداره نمیتونم نصب کنم:lol:

پس شما هم هکر هستید:D 

من وقتی می خوام تیلز رو نصب کنم نمی تونم شما می دوننید چجوری نصب میشه؟(البته نصبی نیست منظور همون اجرا)

بله چند وقته زدم تو کار هک البته برای امنیت سایت خودم;)

تیلز روی مموری اجرا  میشه و داخل گوگل اموزش های زیادی هست

موفق باشید

لینک به ارسال
در 14 دقیقه قبل، amirali ghorbani گفته است :

بله چند وقته زدم تو کار هک البته برای امنیت سایت خودم;)

تیلز روی مموری اجرا  میشه و داخل گوگل اموزش های زیادی هست

موفق باشید

یا علی

لینک به ارسال
در 11 ساعت قبل، amirali ghorbani گفته است :

خوب شما که دانشجو هستید از ایمیل دانشجویی(Edu) برای اکتیو کردنش استفاده کنید هم قانونیه هم بهتره

دانشگاه‌های ایران edu نمیدن، یه ac.ir بهمون میدن که اونم مایکروسافت قبول نداره :lol:

لینک به ارسال
در 26 دقیقه قبل، فرشاد گوهری گفته است :

دانشگاه‌های ایران edu نمیدن، یه ac.ir بهمون میدن که اونم مایکروسافت قبول نداره :lol:

یه چهار تا هکر برن ماکروسافت رو ادب کنن :D

درست میشه

متسفانه محدودیت برای کاربران ایرانی خیلی زیاده

شما میتونی ایمیل دانشجوی (فیک) درست کنید البته زیاد فرقی با اصلش نداره

و همون کارای رو داره من خودم ازش استفاده میکنم:)و تا الان  راضی هستم

ویرایش شده توسط amirali ghorbani
لینک به ارسال
در 12 دقیقه قبل، amirali ghorbani گفته است :

درست میشه

خوبیش هم اینکه به جز ماکروسافت از خیلی از محصولات دیگه هم میشه استفاده کرد مثل سرور رایگان و.........

خیلی خوبه و به کار میاد

لینک به ارسال
در 1 ساعت قبل، amirali ghorbani گفته است :

درست میشه

چطور میشه درست کرد بگید ما هم استفاده کنیم:D

لینک به ارسال

با عرض سلام مجدد خدمت دوستان، 

همونطوری که به نتیجه رسید این تاپیک، 2 یا 3 گیگ از رم اشغال میشه

حالا مثلاً یک سرور تهیّه میکنیم با رم 1 یا 2 گیگ و طبیعتاً باید روش لینوکس نصب بشه

این چطور میشه؟

لینک به ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...