رفتن به مطلب

سرفصل های یادگیری وردپرس

پست های پیشنهاد شده

با تشکر از انجمن وردپرس فارسی و دوستان پاسخگو

یک سوال پایه ای و اساسی داشتم که می تونه به خودم و خیلی دیگر از دوستان در متخصص شدن برای وردپرس کمک کنه.

من همیشه این مشکل رو دارم که نمی دونم چه چیزهایی رو در خصوص وردپرس باید یاد بگیرم و به چه ترتیبی هم یادشون بگیرم.

از دوستان متخصص درخواست دارم یک سرفصل از موضوعاتی که یک وردپرس کار باید بدونه و یادگیری شون ما رو در سطوح مختلف قرار میده رو بصورت مرحله به مرحله نام ببرید.

موضوعات مختلفی که آگاهی بهشون یک وردپرس کار مبتدی/متوسط/حرفه ای رو سطح بندی می کنه.

لطفا سرفصل های آموزشی وردپرس رو در دو بخش بیان کنید:

الف) سرفصل ها بدون نیاز به دانش کدنویسی php

ب) سرفصل هایی که دانش php رو هم نیازمند هستش.

لینک به ارسال

سلام

در 21 ساعت قبل، milad-day گفته است :

موضوعات مختلفی که آگاهی بهشون یک وردپرس کار مبتدی/متوسط/حرفه ای رو سطح بندی می کنه.

ببینید وردپرس کلا به 2 گروه تقسیم میشه یک گروه کاربران مبتدی که نیاز به کدنویسی ندارن و گروه دوم توسعه دهنده.

برای گروه مبتدی که قصد کدنویسی و سفارشی سازی رو ندارن سیستم وردپرس طوری تعبیه شده که این کاربران بتونن خیلی راحت به چیزی که نیاز دارن دست پیدا کنن

چه از لحاظ امنیت

چه از لحاظ محتوا

چون وردپرس هردو رو تامین کرده

برای یک کاربر مبتدی قالب های زیاد با ظاهر متفاوت و انواع پلاگین ها موجوده که میشه گفت این کاربرا رو از هر گونه کدنویسی بی نیاز می کنه

پس به نظرم برای این گروه

همه چیز مهیا هست! کاربر اگر با پیشخوان وردپرس آشنا باشه نصف راهو رفته فقط کافیه تحقیق کنه از چه افزونه هایی استفاده کنه و مطالبش رو به چه صورت منتشر کنه

در بحث امنیت هم همه چیز کامله و به نظرم اگر کاربرا از افزونه های نال شده استفاده نکنن هیچ موقع مشکل امنیتی براش وجود نخواهد داشت

برای گروه دوم

اگر منظورتون بخش طراحی و کدنویسی و تغییرات باشه با راهنمایی هایی که وردپرس در اختیار ما قرار داده که بسیار ساده و زیبا هم این کار رو انجام داده

و طبق چیزی که خود وردپرس گفته در ابتدا آشنایی با HTML, CSS و PHP الزامیه و اگر با SQL و Javascript هم آشنایی داشته باشید مفید هست ولی الزامی نیست البته برای ابتدای کار

حالا هرچه قدر ما بخوایم کارمون پیشرفته تر باشه باید تسلطمون در این موارد بالاتر باشه

که پیشنهاد من استفاده از راهنمایی های خود وردپرس هست که میتونم بگم همه چیز رو در اختیار ما قرار داده

شما همین صفحه رو بلد باشید در وردپرس قدر به انجام هرکاری خواهید شد

https://developer.wordpress.org/

البته نیاز به زمان و تلاش شما هم داره و خب دوستانی که زمانش رو ندارن معمولا برای صرفه جویی در زمان با یکسری هزینه ها از طریق کلاس های درسی این موارد رو پیش میگیرن که به نظرم مفید است

در پایان تمامی توضیحات بالا نظرات شخصی بنده بوده و حتما اگر دوستان راهکارهای بهتری بلد باشند راهنمایی می کنن

موفق و پیروز باشید.

لینک به ارسال
در 19 دقیقه قبل، asadiy4n گفته است :

در پایان تمامی توضیحات بالا نظرات شخصی بنده بوده و حتما اگر دوستان راهکارهای بهتری بلد باشند راهنمایی می کنن

از بیان نظرات شما ابتدا تشکر می کنم، امیدوارم سایر دوستان متخصص و خبره هم درین موضوع شرکت کنند و مسیر یادگیری رو به من و امثال من نشون بدن.

لطفا سرفصل های آموزشی وردپرس رو در دو بخش بیان کنید:

منظور من در هر دو بخش الف و ب که درخواست داشتم، پرداخت به جزئیات هستش و به صورت جزئی تر بیان کنید که توی هر دو مورد چه مواردی رو باید بیاموزیم تا ما رو ارتقا بده.

لینک به ارسال
در 28 دقیقه قبل، asadiy4n گفته است :

برای یک کاربر مبتدی قالب های زیاد با ظاهر متفاوت و انواع پلاگین ها موجوده که میشه گفت این کاربرا رو از هر گونه کدنویسی بی نیاز می کنه

اتفاقا من منظورم همین نام بردن از قالب ها و افزونه هاست.

مثلا اینکه کار با چه قالب هایی رو بلد باشه؟ / چه انواعی از سایت ها رو بتونه طراحی کنه؟

در خصوص افزونه ها هم دقیقا بهمین شکل / کدوم افزونه ها رو حتما باید بلد بود و شناخت؟ فکر می کنم لااقل 10-20 افزونه هستش که میشه ازشون نام برد و کاربردی تر می دونیم.

یا مثلا کار با صفحه ساز ها هم می تونه درین دسته قرار بگیره.

منظور من پرداختن به همین جزئیات هستش، اگر موضوع دیگه ای هم در خصوص یادگیری بخش الف هستش ممنون میشم ذکر بفرمایید.

لینک به ارسال
در 31 دقیقه قبل، asadiy4n گفته است :

https://developer.wordpress.org/

در خصوص این منبعی که معرفی کردین، هم ممنونم. ولی ایرادی که به چنین منابعی هستش اینه که چون مرجع اصلی مستندات وردپرس هستش، خیلی خیلی فهرست مباحثش شلوغ هست و هیچوقت تمومی نداره.

اگه آدم بخواد به چنین منبعی رجوع کنه، هیچوقت تمومی نداره. شما واسه html هم اگه برید سراغ مرجع موزیلا، بعید می دونم به این زودی ها بتونید مباحثش رو تموم کنید / چون اینها مرجع اصلی مستندات هستند و برای یادگیری گام به گام مناسب نیستند / سر همین قضیه هم هستش که ی سایتی مثل w3school منبع مناسب تری واسه یادگیری هستش، چون مباحث رو اومده تفکیک کرده و جاهایی که مناسب تر و مهمتر می دونسته رو توی سرفصل های خودش قرار داده.

حالا با توجه به توضیحاتی که در بالا نوشتم، ممنون میشم مباحثی که به نظرتون کاربردی تر میاد رو بصورت گام به گام برای بخش ب نام ببرید.

لینک به ارسال
در 54 دقیقه قبل، milad-day گفته است :

مثلا اینکه کار با چه قالب هایی رو بلد باشه؟ / چه انواعی از سایت ها رو بتونه طراحی کنه؟

کار با چه قالب هایی رو بلد باشه که به نظرم بلد بودن نیاز نداره در ابتدا که یکسری قالب های پیشفرض داخل وردپرس هست

این قالب ها همشون یسری ابزارک و فهرست دارن که بنظرم آشنایی با همین موارد کفایت میکنه

بعضی از قالب ها یکسری تنظیمات دارند که مثال ستون کناری داشته باشه یا خیر که داخل آموزش هر قالب هم حتما ذکر شده و کاربر با خوندن اون میتونه به نتیجه برسه

راجب اینکه چه انواع سایتی رو بتونه طراحی کنه متوجه نشدم چون طراحی بر میگرده بهمون کدنویسی

کدوم افزونه ها رو حتما باید بلد بود و شناخت؟

هیچ حتم و اجباری در این مورد وجود نداره و همه چیز اختیاری هست

فکر می کنم لااقل 10-20 افزونه هستش که میشه ازشون نام برد و کاربردی تر می دونیم.

10 20 تا رو نمیدونم ولی چیزهایی که به ذهنم میرسه برای بهبود کاربران میتونن

• افزونه سئو
  • افزونه کش
  • افزونه امنیتی
  • افزونه فرم ساز ( مثال برای فرم تماس با ما )
  • به نظرم یه افزونه ساخت زمینه سفارشی هم میتونه مفید باشه ولی نیاز به کمی دانش کدنویسی داره

ببنید اگر من اسم افزونه ها رو نگفتم دلیل سلایق و نظرات مختلف هست تمام این موارد داخل مخزن افزونه های ورپرس هستن که بر اساس تعداد استفاده و رای که بهشون داده شده میتونید انتخاب کنید

یا مثلا کار با صفحه ساز ها هم می تونه درین دسته قرار بگیره

در این خصوص حقیقتا با صفحه ساز ها کار نکردم و تجربه ای راجع به این موضوع ندارم

در 47 دقیقه قبل، milad-day گفته است :

در خصوص این منبعی که معرفی کردین، هم ممنونم. ولی ایرادی که به چنین منابعی هستش اینه که چون مرجع اصلی مستندات وردپرس هستش، خیلی خیلی فهرست مباحثش شلوغ هست و هیچوقت تمومی نداره.

اگه آدم بخواد به چنین منبعی رجوع کنه، هیچوقت تمومی نداره. شما واسه html هم اگه برید سراغ مرجع موزیلا، بعید می دونم به این زودی ها بتونید مباحثش رو تموم کنید / چون اینها مرجع اصلی مستندات هستند و برای یادگیری گام به گام مناسب نیستند / سر همین قضیه هم هستش که ی سایتی مثل w3school منبع مناسب تری واسه یادگیری هستش، چون مباحث رو اومده تفکیک کرده و جاهایی که مناسب تر و مهمتر می دونسته رو توی سرفصل های خودش قرار داده.

در این خصوص اصلا با نظرتون موافق نیستم و بنظرم بهترین راه برای یادگیری استفاده از سرچشمه هست

شما وقتی الگوهای اولیه رو یاد بگیرید از طریق همون بقیه کارتون رو میتونید به انجام برسونید

اگر قصد یادگیری یک مبحث بخصوص و تفکیک شده رو دارید و میخواید به صورت حرفه ای یاد بگیرید بنظرم باید از کلاسهای آموزشی معتبر استفاده کنید

لینک به ارسال

ممنون از توضیحات شما

در 33 دقیقه قبل، asadiy4n گفته است :

ببنید اگر من اسم افزونه ها رو نگفتم دلیل سلایق و نظرات مختلف هست تمام این موارد داخل مخزن افزونه های ورپرس هستن که بر اساس تعداد استفاده و رای که بهشون داده شده میتونید انتخاب کنید

هر مورد رو که مایل بودید و به نظرتون یادگیریشون اولویت بالاتری داره، از نظر خودتون نام ببرید ممنون میشم.

در 35 دقیقه قبل، asadiy4n گفته است :

راجب اینکه چه انواع سایتی رو بتونه طراحی کنه متوجه نشدم چون طراحی بر میگرده بهمون کدنویسی

مثلا سایت فروشگاهی، سایت دانلودی، سایت فیلم و سریال، وبلاگی، خبری، شرکتی، آموزشی، ... که از طریق قالب های آماده یا افزونه های آماده ایجاد بشه.

در 37 دقیقه قبل، asadiy4n گفته است :

در این خصوص حقیقتا با صفحه ساز ها کار نکردم و تجربه ای راجع به این موضوع ندارم

صفحه ساز های مطرح نظیر ویژوال کامپوزر و المنتور منظورمه

لینک به ارسال
در 38 دقیقه قبل، asadiy4n گفته است :

در این خصوص اصلا با نظرتون موافق نیستم و بنظرم بهترین راه برای یادگیری استفاده از سرچشمه هست

شما وقتی الگوهای اولیه رو یاد بگیرید از طریق همون بقیه کارتون رو میتونید به انجام برسونید

اگر قصد یادگیری یک مبحث بخصوص و تفکیک شده رو دارید و میخواید به صورت حرفه ای یاد بگیرید بنظرم باید از کلاسهای آموزشی معتبر استفاده کنید

همونطور که برای شما مثال زدم، اینها منبع بسیار خوب دسته اول برای مستندات وردپرس هستند و برای این کاربرد هم بسیار عالی هستند.

یک مثال دیگه، شما می خواید جاوااسکریپت رو یاد بگیرید، اگر برید سراغ این مرجع: https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript انگار که به سرچشمه سرزدید، ولی خب واقعا یادگیری یک درس ازین طریق خیلی خیلی طولانی هستش و مناسب یادگیری گام به گام نیستش. / اما به عنوان یک مرجع اساسی که موردی بخواید برید سراغش عالی هستش.

مثال دیگه: یادگیری بوت استرپ، می تونید به مستندات اصلی رجوع کنید: https://getbootstrap.com/docs/4.5/getting-started/introduction/ ولی قطعا واسه یادگیری گام به گام مفید نخواهد بود.

مرجعی هم که معرفی کردید، برای یادگیری گام به گام مناسب نیست، چون جزئیاتش بیشتر از این حرفاس، و درست نیست که واسه یک شخص یادگیرنده این اندازه جزئیات در اختیارش قرار بگیره.

البته بازم ممکنه نقطه نظرات شما و من در این مورد متفاوت باشه. / من تجربه عملی ازین رویکرد داشتم قبلا و چون اصلا جواب نگرفتم، نمی تونم ازین مرجع استفاده کنم. همونطور که گفتم جزئیات آن بیش از حد هستش و مناسب نمی دونم.

لینک به ارسال
در 45 دقیقه قبل، asadiy4n گفته است :

ممنونم. در اینجا بیشتر صورت مسئله برام اینه که، کدوم مباحث رو به ترتیب یاد بگیرم؟ بعدش سعی می کنم منبع مورد نظر رو یافت کنم.

لینک به ارسال

ممنون میشم از دوستان متخصص و راهبران ارشد انجمن، اگر درین گفتگو شرکت کنند و به این سوالات پاسخ دهند:

لطفا سرفصل های آموزشی وردپرس رو، با اشاره به جزئیات هر بخش، در دو بخش بیان کنید:

الف) سرفصل ها بدون نیاز به دانش کدنویسی php

لینک به ارسال
در در ۱۳۹۹/۷/۱۹ در 08:46، milad-day گفته است :

لطفا سرفصل های آموزشی وردپرس رو، با اشاره به جزئیات هر بخش، در دو بخش بیان کنید:

الف) سرفصل ها بدون نیاز به دانش کدنویسی php

سلام، نظر شخصی خودم و مطابق با تجربه‌ام رو میگم خدمتتون:

به نظر من در مرحله‌ی اول باید HTML و CSS رو یاد بگیرید، در حدی که حداقل بتونید ظاهر یک وبسایت آماده رو مطابق نیاز و سلیقه‌ی خودتون تا حدودی شخصی‌سازی کنید، در کنار این موارد می‌تونید سراغ JavaScript هم برید و یادگیریش رو شروع کنید.

بعدش برید سراغ PHP و با سینتکسش آشنا بشید، در کنارش حتما داکیومنت‌های وردپرس رو هم بررسی کنید: https://codex.wordpress.org/

اما یک نکته‌ی مهم رو بگم بهتون، این چیزیه که من بارهای توی افراد مختلف و دوستان خودم دیدم، اینکه مدام میان و ازم می‌پرسن طراحی وب رو از کجا شروع کنیم، اوایل من این سرفصل‌ها رو بهشون میگفتم، اما کم‌کم برام تجربه شده که هیچ‌کدوم آخرش اونجوری که باید یاد نمی‌گیرن، بنابراین به شما هم میگم که اگر می‌خواین یاد بگیرید، همین الان شروع کنید و یک صفحه‌ی وب ساده برای خودتون بیارید بالا و سعی کنید چالش‌هایی که بهش برمیخورید رو با سرچ توی گوگل (حتما به زبان انگلیسی) حل کنید، همچنین اگر بعد از جستجو جوابی براش پیدا نکردید، می‌تونید سوالاتتون رو اینجا توی انجمن هم مطرح کنید.

دوستانه بهتون توصیه می‌کنم وقت زیادی رو روی سرفصل نگذارید و همین الان شروع کنید اولین صفحه‌ی وبتون رو بسازید :‌) با توجه به اطلاعاتی که الان دارید می‌تونید شروع کنید، اگر HTML و CSS رو بلد هستید یک صفحه‌ی ساده بسازید و سعی کنید به کمک داکیومنت‌های وردپرس اون رو به یک قالب مخصوص وردپرس تبدیل کنید، اگرم HTML  و CSS رو یاد ندارید، با مراجعه به آموزش‌های https://www.w3schools.com/ شروع کنید به یادگیری، این سایت واقعا فوق‌العادست و به زبان خیلی ساده توضیح داده.

موفق باشید

لینک به ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...