رفتن به مطلب

برنامه نویسی

پست های پیشنهاد شده

سلام دوستان من 1 سالی هست که وردپرس کار میکنم یه پروژه دارم که نیاز به برنامه نویسی back-end داره و با وردپرس نمیشه انجامش داد . حالا من میتونم زبان php رو بخونم و چیزی که میخام رو پیاده کنم یا حتما لازمه من front-end یاد بگیریم ؟ چجوری میتونید کمکم کنید .

لینک به ارسال
در 1 ساعت قبل، afshinnajafi1 گفته است :

سلام دوستان من 1 سالی هست که وردپرس کار میکنم یه پروژه دارم که نیاز به برنامه نویسی back-end داره و با وردپرس نمیشه انجامش داد . حالا من میتونم زبان php رو بخونم و چیزی که میخام رو پیاده کنم یا حتما لازمه من front-end یاد بگیریم ؟ چجوری میتونید کمکم کنید .

سلام. وقت بخیر. ببینید در واقع هر چیزی که با php قابلیت پیاده سازی داره رو با وردپرس میشه انجام داد. اگه بخواید در زمینه توسعه وردپرس کار کنید در هر دو فیلد میتونید کار کنید. یعنی میتونید back-end یا front-end کار کنید. میتونید هر دو رو با هم کار کنید و full-stack باشید. در کل نیاز هست که هم php رو مسلط باشید و هم api وردپرس رو بشناسید. تسلط به جاوااسکریپت و کتابخانه هایی مثل react js, jquery هم نیاز میشه. در زمینه توسعه وردپرس برای افراد حرفه ای بشدت در بازار کار خلأ هست و یک فرد حرفه ای راحت میتونه کار کنه.

نمیدونم تونستم پاسخی که نیاز بود رو بدم یا خیر؟

سلامت و موفق باشید.

لینک به ارسال
در 20 دقیقه قبل، afshinnajafi1 گفته است :

سلام . بله خیلی خوب راهنمایی کردید

ینی من باید html /css/wordpress/react/jquery/ bootstrap4/ js /php

بخونم 

سلام خواهش میکنم. ببینید فول استک شدن زمانبره. یعنی نیاز داره که حداقل در فرانت یا بک تسلط داشته باشید و شاخه دیگه رو در حد قابل قبولی بتونید هندل کنید. مباحث سرور و... هم هستن که بیشتر در بک اند درگیرش میشید. من خودم با بک اند شروع کردم و بعد فرانت رو شروع کردم. ولی اگه دنبال این هستید که در اسرع وقت بتونید در جایی مشغول بشید حتی اگه در زمینه وردپرس نباشه، بنظرم روی فرانت کار کنید.

اما اگه هدف نهایی اینه که روی وردپرس کار کنید، میتونید با php شروع کنید و بعد که به حد قابل قبولی رسیدید، سوئیچ کنید روی فرانت. کلا بستگی به مسیری که چیدید داره ولی در کل برای وردپرس همین مواردی که گقتید بعلاوه کار با rest api نیاز هست کار بشه.

لینک به ارسال

بنظر من:

برای شروع کار با پایه ها شروع کنید: HTML/CSS

بعد با PHP و همراه یا ادامه ش JavaScript

در ادامه React و هر چیزی دیگه ای که نیازتون هست رو میتونید کار کنید.

لینک به ارسال
در 8 دقیقه قبل، farhad12332100 گفته است :

از بین زبان PHP و JAVA Scripts کدوم رو پیشنهاد میدید برای یادگیری ؟ بازار کار کدام یک بهتر است؟

سلام 100٪ PHP اما خب همیشه javascript هم نیاز میشه

لینک به ارسال

از بین زبان PHP و javascript نداریم. / پی اچ پی زبان سمت سرور هستش، javascript هم زبانی هستش که برای ایجاد کارهای تعاملی در سمت کاربر مورد استفاده قرار میگیره.

اگر میخواید کدنویس کامل بشید (fullstack) هر دو رو باید یاد بگیرید.

ویرایش شده توسط milad-day
لینک به ارسال
در ۱ ساعت قبل، milad-day گفته است :

از بین زبان PHP و javascript نداریم. / پی اچ پی زبان سمت سرور هستش، javascript هم زبانی هستش که برای ایجاد کارهای تعاملی در سمت کاربر مورد استفاده قرار میگیره.

اگر میخواید کدنویس کامل بشید (fullstack) هر دو رو باید یاد بگیرید.

البته جسارتا جاوااسکریپت فقط سمت فرانت نیست. فریمورک node.js کلا برای بک اند هست. جاوااسکریپت بشدت قوی داره پیش میره. برای همینه که وردپرس هم به سمتش تمایل پیدا کرده.

لینک به ارسال

بله برای جاوااسکریپت قابلیت کدنویسی در سمت سرور و در محیط نود جی اس فراهم شده، منتها برای این دوست مون که این دو رو در مقابل هم قرار دادند من نکته ی بالا رو نوشتم.

------------- -------------

همچنان هم حرفم جاریست:

برای طراحی رابط کاربری این مباحث مدنظر قرار بگیره: html, css, js, es6 و در ادامه یکی از چارچوب های جاوااسکریپتی vue یا react

و برای سمت سرور هم یکی از موارد انتخاب بشه برای یادگیری: پی اچ پی بهمراه لاراول / یا پایتون بهمراه جنگو / و یا نود جی اس بهمراه اکسپرس جی اس

ویرایش شده توسط milad-day
لینک به ارسال
در 5 ساعت قبل، milad-day گفته است :

بله برای جاوااسکریپت قابلیت کدنویسی در سمت سرور و در محیط نود جی اس فراهم شده، منتها برای این دوست مون که این دو رو در مقابل هم قرار دادند من نکته ی بالا رو نوشتم.

------------- -------------

همچنان هم حرفم جاریست:

برای طراحی رابط کاربری این مباحث مدنظر قرار بگیره: html, css, js, es6 و در ادامه یکی از چارچوب های جاوااسکریپتی vue یا react

و برای سمت سرور هم یکی از موارد انتخاب بشه برای یادگیری: پی اچ پی بهمراه لاراول / یا پایتون بهمراه جنگو / و یا نود جی اس بهمراه اکسپرس جی اس

و باز هم جسارتا:

1- react یک library هست ولی vue یک framework

2- لزوما php و لاراول خیر. نیازی نیست حتما کسی تحت فریمورک کار کنه. php و ساختار وردپرس که MVC هست مثل لاراول هم مشکلی پیش نمیاره. حتی وردپرس قدرت پردازش بیشتری نسبت به لاراول داره روی HHVM

3- اصول نوین کدنویسی در وردپرس داره مورد استفاده قرار میگیره که تازه مباحثشون طی 2 سال اخیر در مجامع برنامه نویسی اختصاصی کشور داغ شده و البته خیلی هاشون رعایت نمیشن و یا بیشتر جوری استفاده میشن که بیشتر مضر هستن تا مفید مثل دیزاین پترن ها و...

4- کاملا بک اند بستگی به استک داره. استکهای رایج موارد زیر هستن:

LAMP stack: JavaScript - Linux - Apache - MySQL - PHP
    LEMP stack: JavaScript - Linux - Nginx - MySQL - PHP
    MEAN stack: JavaScript - MongoDB - Express - AngularJS - Node.js
    Django stack: JavaScript - Python - Django - MySQL
    Ruby on Rails: JavaScript - Ruby - SQLite - Rails

لینک به ارسال
در 10 دقیقه قبل، yazdaniwp گفته است :

و باز هم جسارتا:

1- react یک library هست ولی vue یک framework

2- لزوما php و لاراول خیر. نیازی نیست حتما کسی تحت فریمورک کار کنه. php و ساختار وردپرس که MVC هست مثل لاراول هم مشکلی پیش نمیاره. حتی وردپرس قدرت پردازش بیشتری نسبت به لاراول داره روی HHVM

3- اصول نوین کدنویسی در وردپرس داره مورد استفاده قرار میگیره که تازه مباحثشون طی 2 سال اخیر در مجامع برنامه نویسی اختصاصی کشور داغ شده و البته خیلی هاشون رعایت نمیشن و یا بیشتر جوری استفاده میشن که بیشتر مضر هستن تا مفید مثل دیزاین پترن ها و...

4- کاملا بک اند بستگی به استک داره. استکهای رایج موارد زیر هستن:

LAMP stack: JavaScript - Linux - Apache - MySQL - PHP
    LEMP stack: JavaScript - Linux - Nginx - MySQL - PHP
    MEAN stack: JavaScript - MongoDB - Express - AngularJS - Node.js
    Django stack: JavaScript - Python - Django - MySQL
    Ruby on Rails: JavaScript - Ruby - SQLite - Rails

1) ممنونم، بله درست می فرمایید ری اکت چارچوب نیست و یک کتابخانه هستش، معمولا توصیه میشه خود ری اکت رو همراه با دیگر اجزاش فرا گرفت و بهمین سبب توصیه به این میشه که از بین ری اکت و ویو جی اس و انگولار یکی رو فرا گرفت و اینها در کنار هم معمولا نام برده می شوند.

2) ممنون از توضیحات تون، ایشون بیان کردن که میخوان پی اچ پی رو جدا از وردپرس یاد بگیرند، شناخته شده ترین و محبوب ترین چارچوب برای پی اچ پی لاراول هستش و استفاده از چارچوب ها در هر زبانی توصیه میشه. / در عین حال من در خصوص توضیحات شما در شماره دو آگاهی نداشتم، ممنون میشم جهت توضیحات بیشتر مقاله ای رو در خصوص این موارد بهم معرفی کنید. یعنی وردپرس در مقابل با لاراول

3) ممنون میشم مطالبی رو درین مورد قرار بدین که بهتر متوجه شوم

4) من درباره وردپرس چیزی در این 5 مورد نمی بینم / دومین نکته صحبت شما ارتباطش با نکته شماره 4 چیه؟

لینک به ارسال
در 12 دقیقه قبل، milad-day گفته است :

1) ممنونم، بله درست می فرمایید ری اکت چارچوب نیست و یک کتابخانه هستش، معمولا توصیه میشه خود ری اکت رو همراه با دیگر اجزاش فرا گرفت و بهمین سبب توصیه به این میشه که از بین ری اکت و ویو جی اس و انگولار یکی رو فرا گرفت و اینها در کنار هم معمولا نام برده می شوند.

2) ممنون از توضیحات تون، ایشون بیان کردن که میخوان پی اچ پی رو جدا از وردپرس یاد بگیرند، شناخته شده ترین و محبوب ترین چارچوب برای پی اچ پی لاراول هستش و استفاده از چارچوب ها در هر زبانی توصیه میشه. / در عین حال من در خصوص توضیحات شما در شماره دو آگاهی نداشتم، ممنون میشم جهت توضیحات بیشتر مقاله ای رو در خصوص این موارد بهم معرفی کنید. یعنی وردپرس در مقابل با لاراول

3) ممنون میشم مطالبی رو درین مورد قرار بدین که بهتر متوجه شوم

4) من درباره وردپرس چیزی در این 5 مورد نمی بینم / دومین نکته صحبت شما ارتباطش با نکته شماره 4 چیه؟

خواهش میکنم. بنچمارکش رو الان ندارم ولی اگه عمری باقی باشه حتما مطلبی در موردش خواهم نوشت. موردی که هست اینه که استفاده از فریمورکها برای هر زبانی توصیه نمیشه. فریمورک ها فقط برای ساده تر کردن روند توسعه مورد استفاده قرار میگیرن و بستکی به معماری داره کاملا که چقدر میتونن محدود کنن یا دست رو باز بذارن. ورپرس معماری خیلی خوبی داره و ماژولار هست و بسادگی میشه هر قسمت رو برداشت و جایگزین کرد، چیزی که بعد از چندین سال در ری اکت بعنوان معماری اتمیک داریم میبینیم ولی به شکلی متفاوت.

منظور بنده از معرفی استک ها به موردی بود که جنابعالی مطرح کردید که چه تکنولوژی هایی با هم استفاده میشن و بنده توضیح دادم که استک های اصلی و متداول اینها هستن، یعنی علاوه بر زیانها، موارد دیگه هم در هر استک مطرحه و جاوااسکریپت طی سالهای گذشته پای ثابت همه استکها هست.

در مورد مزایای وردپرس نسبت به سورس اختصاصی که با لاراول یا هر فریمورک دیگه ای هم خیلی میشه بحث کرد. اینم نیاز هست مطلبی براش نوشته بشه.

الان مقوله هایی مطرح هست به اسم code principles که در کشور داغ شده ولی چندین ساله که در معماری وردپرس داره رعایت میشه و الا دروپال تحت فریمورک سیمفونی شانس بیشتری داشت ولی وردپرس علاوه بر تجربه کاربری عالی، این موارد رو همیشه در معماریش لحاظ کرده.

اینکه وردپرس از دید برنامه نویس های اختصاصی خوب بنظر نمیاد علتش اینه که این دوستان نمیخوان مطلب جدیدی رو یاد بگیرن و الا ظهور cms ای مثل اکتبر و هجوم برنامه نویس های اختصاصی خارج از کشور به این سیستم مدیریت محتوا نشون میده که مشکلی با سی ام اس ندارن، چون اکتبر تحت لاراول هست و نیاز کمتری داره تا مطالب جدیدی رو یاد بگیرن.

برای درک قدرت وردپرس، مثلا اگه بخوایم یه سیستم معمولی رو تبدیل کنیم به یک سیستم scalable یا مقیاس پذیر و بخوایم از nosql, k8s, graphql, elasticsearch و... رو روش پیاده کنیم، هر چیزی بجز وردپرس باشه کلا ریفکتور میشه و باید کلا بازنویسی بشه در صورتیکه معماری عالی وردپرس این قابلیت رو داره که بدون بازنویسی بخش عمده و غالبا با تغییر چند آبجکت همه این موارد رو داشت. حتی IBM داخل گیتهابش k8s رو روی وردپرس پیاده کرده و حتی خود سایت رسمی k8s هم داخل آموزش هاش وردپرس رو کار کرده. با تغییر یک آبجکت wp_query میشه وردپرس رو به دیتابیس های nosql و elasticssearch متصل کرد.

کلا اگه بخوایم مقایسه کنیم وردپرس رو با لاراول در شرایطی که متخصص و لجستیک یکسان داشته باشن، نه از نظر زمان و نه هزینه لاراول حرفی برای گفتن نداره اونم در کشور ما که دانش برنامه نویسی حداقل 5 تا 10 سال نسبت به کشورهای توسعه یافته عقب تره، البته منظورم دانش اکثریت هست.

لینک به ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...