رفتن به مطلب

انتشار آموزه ها از دوره ها

HAMRAH

پست های پیشنهاد شده

سلام و عرض ادب خدمت همه عزیزان

وقت بخیر

دیدم تاپیکی با عنوان احترام به کپی رایت ایجاد شده ولی انتها نوشته شده برای خطرات محصولات نال شده و احترام به کپی رایت هست، این شد که تاپیک جدید زدم

----------------------------------------------

یک سوالی ذهن بنده رو به شدت مشغول کرده، توی هر سایتی میری نوشته استفاده ، مشتق کردن، اصلاح کردن و اننتشار این مطالب و آموزش به هر نحوی غیر مجاز است
سوالم اینه، خب ما دوره میریم و یاد میگیریم که خودمون هم دوره بزاریم ، مطلب میخونیم یاد بگیریم که خودمون هم محتوا تولید کنیم و قطعا شباهتهایی هم خواهد داشت، فقط نوع تجربه با اون فرق داره، اگه قرار باشه ما یاد بگیریم و بزاریم در کوزه دیگ چرا دوره میریم؟
خب همه این سایت ها یعنی الهام میشه بهشون؟ همه که ترجمه نمیکنن، خیلیا هم مشابهن، چون مثلا زدن استخدام نویسنده، خب این نویسنده قطعا از جایی خونده و داره انتشار میده

منظور من کپی رایت نیستا، اشتباه نشه

مثلا من میام این انجمن و از سوال و مشکل دوستان مطلبی یاد میگیرم و چیزی که خودم یاد گرفتم رو انتشار میدم، یا هر سایتی که چیزی یاد میده حالا نمیخام اسم ببرم، 

میخاستم نظر دوستان رو هم بدونم
با سپاس

ویرایش شده توسط HAMRAH
غلط املایی
لینک به ارسال

سلام @HAMRAH در مورد محتوا و استفاده از اون، سیاست هر سایتی می‌تونه متفاوت باشه و شما باید به کپی‌رایتی که در فوترشون هست دقت کنید یا از صاحب اثر بپرسید، معمولا وقتی بحث کپی‌رایت پیش میاد که شما بدون رضایت صاحب اثر محتوای اون رو به اسم خودتون منتشر کنید، اما اینکه شما یه چیزی رو یاد گرفتید و بعد با دانش و تجربیات خودتون ترکیب کنید و به دیگران منتقل کنید مشکلی نداره (اگر چیزی که دارید آموزش میدید دقیقا نقل قول مستقیم فرد اصلی هست خب منطقا باید امانت رو رعایت کنید و ایشون رو به عنوان منبع اصلی یاد کنید)

کپی‌رایت بیشتر بحث معنوی هست به نظر من، وقتی میخواین از محتوایی استفاده کنید ببینید آیا صاحب اثر رضایت داره یا نه، آیا منتشر کردن اون محتوا بهش آسیب میزنه؟ (مثلا شاید اون شخص از این راه کسب درآمد می‌کنه یا برای پرسونال برند خودش داره یه محتوایی رو رایگان منتشر میکنه، بنابراین شما نمی‌تونید به اسم خودتون منتشرش کنید) اینجوری معمولا راحت‌تر می‌تونید تصمیم‌گیری کنید، البته یکسری قوانین هم در این مورد هست، مثلا حق مولف برای کتاب و... که من متاسفانه دقیق ازش اطلاع ندارم ولی سرچ کنید توی اینترنت حتما می‌تونید پیداشون کنید.

لینک به ارسال

سلام

در در ۱۳۹۹/۵/۲۴ در 23:07، HAMRAH گفته است :

توی هر سایتی میری نوشته استفاده ، مشتق کردن، اصلاح کردن و اننتشار این مطالب و آموزش به هر نحوی غیر مجاز است

خب همه این سایت ها یعنی الهام میشه بهشون؟ همه که ترجمه نمیکنن، خیلیا هم مشابهن، چون مثلا زدن استخدام نویسنده، خب این نویسنده قطعا از جایی خونده و داره انتشار میده

متاسفانه این مورد در ایران اصلا رعایت نمیشه و اگر رعایت میشد اینترنت گلستان میشد . موارد تکراری از نظر سئو هم به وبسایت ضربه می زنند شما فرض کنید یک متنی رو جستجو میکنید و به دنبال مقاله های متفاوت و با موضوع متفاوت هستید اما 10 تا سایت رو باز میکنید با موضوع یکسان این شما رو اذیت نمیکنه ؟! در اصل هدف گوگل از کپی نکردن اینه، درسته که امکان پذیر نیست ولی چقدر خوب میشد اگر مثل صفحات یک کتاب هر مطلبی فقط در یک صفحه وجود داشت

سوالم اینه، خب ما دوره میریم و یاد میگیریم که خودمون هم دوره بزاریم ، مطلب میخونیم یاد بگیریم که خودمون هم محتوا تولید کنیم و قطعا شباهتهایی هم خواهد داشت، فقط نوع تجربه با اون فرق داره، اگه قرار باشه ما یاد بگیریم و بزاریم در کوزه دیگ چرا دوره میریم؟

بله درسته ولی تولید محتوا و یا آموزش هم میتونه رایگان باشه و هم غیر رایگان، معمولا (همیشه نه) هر دوره ای که کسی میگذرونه بخاطر بحث مادیاتی هست و خب بخاطر جذب مخاطب یکسری آموزش های رایگان هم در کنارش قرار میده، حالا من خو شما رو مثال میزنم شما 10 سال رفتید کد نویسی یاد گرفتید هزینه کردید و وقت گذاشتید یک محصولی به صورت تجاری تولید کردید، درسته که رایگان ازش استفاده بشه ؟ یک مثال دیگه شما یک محتوا رو با زحمت خودتون درون وبسایتتون قرار دادید متنی که برای اولین بار در اینترنت منتشر میشه ، حداقل انتظارتون این نیست که در صورت کپی شدن منبع ذکر بشه ؟

در هر صورت مطالب تکراری از لحاظ سئو به وبسایت ضربه جدی میزنه و برای سلامت وبسایت بهتره که مطالب یکتا باشن

لینک به ارسال

مطلب میخونیم یاد بگیریم که خودمون هم محتوا تولید کنیم و قطعا شباهتهایی هم خواهد داشت، فقط نوع تجربه با اون فرق داره،

اساتید نظرشون رو گفتن که واقعا هم بجا بود، من هم یه نکته ای بنظرم اومد بگم، مسئله دقیقا همین بخشی هست که نقل قول کردم. هر دوره ای که ارزش افزوده ایجاد کنه و حاصل دانش و تجربه باشه ارزشمنده ولی واقعا چند تا دوره سراغ دارید که شخص خودش اصطلاحا کننده‌ی کار باشه؟ عموما یک دوره رو میبینن، در بهترین حالت 70 درصد دستگیرشون میشه و همون رو منتقل میکنن و نفر بعدی 50 درصد از 70 درصد مدرس رو میگیره و این چرخه ادامه پیدا میکنه و نهایتا یه عالمه استاد داریم که نه چالشی از سر گذروندن و نه تجربه ای دارن.

نمونه اش همین برنامه نویس هایی که از یه نفر شنیدن وردپرس خوب نیست و همینجور میکوبنش. دوره هایی که برگزار میشه در مورد برنامه نویسی و رزومه مدرس رو بررسی میکنید و می بینید که کلا از اول مدرس بوده نه برنامه نویس، دوره هایی که در مورد وردپرس برگزار میشن و اسامی دهن پرکن مثل هوشمند و... دارن و چند ده میلیونن ولی ما در بازار وردپرس کمبود نیروی متخصص داخلی داریم، دوره هایی که برای موفقیت هست و تنها موفقیت مدرسش فروش دوره هاش بوده و نه کارآفرین هست و نه تولید کننده و نه متخصص.

افرادی هستن که قول درآمد میلیونی از طریق برنامه نویسی ظرف 6 ماه میدن ولی تا بحال یه برنامه هم ننوشتن. بخوایم مثال بزنیم مثنوی 70 من میشه. در کل برگزاری دوره فقط ارائه شنیده ها و خوانده ها نیست، ارائه تجربه اگه باشه اصلا نمیشه روش قیمت گذاشت. اگه برنامه نویسی کرده باشید میدونید که ممکنه یک هفته سر یک مسئله گیر کرده باشید در صورتیکه نوشتن اون بخش کار چند دقیقه است. حالا شما راه حل رو بدست آوردید و واقعا ارزش همون چند خط کد میشه 60 ساعت کار یک برنامه نویس.

پس اگه واقعا کسی دوره میذاره و میخواد 70 درصدی که خودش از مدرس قبلی متوجه شده رو انتقال بده عملا حرامه و درست نیست. اما اگه کسی تجربه اش رو میفروشه از شیر مادر هم حلال تره.

خود ما، مگه وردپرس رایگان نیست؟ چرا ازش کسب درآمد میکنیم؟ ما وردپرس رو نمیفروشیم، تجربه مون رو میفروشیم. اینکه یک کارفرما حاضر میشه یک متخصص وردپرس ماهیانه یه مبلغ ثابتی بگیره تا فقط اگه مشکلی پیش اومد بشه روش حساب کرد، درک اون کارفرما از ارزش تجربه اون متخصص هست که یک نیروی آماتور ممکنه چندین هفته سعی کنه و در نهایت حتی خسارتی وارد کنه.

لینک به ارسال

سلام و عرض ادب 

ممنون از نظر همه دوستان

دقیقا منظور بنده هم همین بود

من اهل فیلم دیدن نیستم ولی خداییش هر فیلم ایرانی بخام نگاه کنم از سایت خودش خرید میکنم نه کلوپ! به شدت پایبند هستم به این موارد

سایت هایی هم محتوا دارن بهشون پیام دادم و کسب اجازه کردم در صورت خوشم اومدن از مطلب انتشار بدم

فقط این بحث یادگیری دوره بود که اعصابم رو ریخت بهم، وگرنه بقول شما آدم زحمت کشیده دوره گذاشته نباید کپی بشه ولی خب دانشجو بخاطر مسائل مادی شرکت که یاد بگیره و منتقل کنه، مثل دانشجو که میره دانشگاه و شاید بشه استاد، نمیشه که گفت نباید بگی!

ولی واقعا کپی هستن دوره ها، یعنی خیلیا اصلا سوال میپرسی نمیتونن جواب بدن چون تجربه ندارن

خداییش من تا حالا کپی نکردم و میتونم حتی تصاویر مکالمات و مجوز هارو هم بزارم که بعضیا به شدت دست و دلباز بودن تو اجازه دادن

-----------------------------------------

خود بنده دنبال یه کد بازدید بودم که هرچی سرچ زدم تو اینترنت تا ویرگول هم کپی کرده بود ولی کار نمیکرد چون تجربه نکرده بود، امروز تو انجمن دیدم جناب مهران عزیز (راهبر ارشد) برای یکی از دوستان قرار داده بود وهمین که روی قالب زدم کار کرد، خب این نشان از تجربه این دوست عزیز و زحماتش داره، دقیقا میشه توضیح پاراگراف سوم جناب yazdaniwp عزیز

از همه دوستان و اساتید ممنونم :)

لینک به ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...