رفتن به مطلب

بحث/همه پرسی: رعایت حق کپی رایت بصورت کامل؟

اجرایی شدن همه جانبه کپی رایت  

60 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. با اجرایی شدن همه جانبه کپی رایت در انجمن موافقید؟

• بله
      37
    • خیر
      23

پست های پیشنهاد شده

سلام

در قوانین انجمن اومده که بحث پوسته های ریپ ممنوع هست. از اونجاییکه ریپ به طراحان و برنامه نویسیان ایرانی خیلی صدمه زده این موضوع رو با تمام قدرت در انجمن اجرا می کنیم.

اما بحث پوسته های غیررایگان یک بحث جداست.

الان خیلی از سایتها پوسته های غیررایگان رو بصورت عمومی برای دانلود قرار میدن و طراحان هم بدون مشکل استفاده میکنن. از اونجاییکه در ایران حقوق کپی رایت رعایت نمیشه مشکلی هم وجود نداره اما خیلی از کاربران چون این پوسته ها رو بصورت رایگان دریافت می کنن فکر میکنن این پوسته ها کاملا رایگان هستن.

اما بحث اصلی، مدتی هست که ما در انجمن بحث پوسته های غیر رایگان رو بصورت غیر رسمی محدود کردیم. آیا دوستان برای اجرای حق کپی رایت بصورت 100% در انجمن موافق هستن؟ این قانون شامل پوسته ها ، افزونه ها و یکسری موارد دیگه خواهد شد.

میخوایم نظرات مثبت و منفی دوستان رو با ذکر علت بدونیم.

با تشکر

گروه وردپرس پارسی

• امتیاز 30
لینک به ارسال

من شخصا با اجرای این قانون موافقم ، چون می دونم اون کسی که زحمت طراحی قالب رو کشیده ، قطعا با وجود و انتشار نسخه های ریپ حقش ضایع میشه و این وسط افرادی که زحمتی به خودشون نمی دن سود می برن <_<

• امتیاز 14
لینک به ارسال

من هم موافقم ;)

همونطور که مرتضی و فرزاد عزیز هم گفتند نباید در حق کسی که افزونه و قالب رو کد نویسی کرده ظلم بشه حالا فرق نمی کنه ایرانی باشه یا خارجی مهم این هست که ملت ها به هم احترام بگذارند.

به کسانی هم که ریپ می کنند بگم که خودتون فکر کنید اگر روزی کسی پوسته یا پلاگینی که شما نوشتید رو ریپ کنه چه حسی بهتون دست میده؟

• امتیاز 14
لینک به ارسال

منم هم موافقم ... چون واقعا زحمت های یه نفر به هدر میره ... کسایی که تجربه کردن میفهمن که واقعا چه سوزی داره ... جالب اینجاس که هیچ کاری هم نمیتونی بکنی !!

• امتیاز 13
لینک به ارسال

منم موافقم بهتره یه فرهنگ نیک و پسندیده رو بین کاربران سوق بدیم برای اینکه فهمید چرا و به چه دلیلی رعایت نکردن کپی رایت میتونه آسیب پذیر باشه کافیه تنها آدم خودش رو تو موقعیت طراح بزاره

میشه راهکارهایی رو مطرح کرد که با شرایط خاص تنها شیوه نامه rtl و فایل زبان پوسته های تجاری تو انجمن در اختیار کاربرا قرار بگیره و پشتیبانی بشه

• امتیاز 13
لینک به ارسال

من همیشه به اطرافیانم گفتم و اینجا هم میگم. اگه از یه فرهنگ ناراحتیم و تمایل به تغییرش داریم، بهتره اول از خودمون شروع کنیم!

خود من گه گاهی یه شیطنت هایی میکردم که از امروز به بعد، تعطیل :D

دست به دست هم میدیم و با کمک هم، رعایت نکردن حق کپی رایت رو ریشه کن میکنیم ;)

ویرایش شده توسط kavoshgar
  • امتیاز 12
لینک به ارسال

والا با رعایت کپی رایت صد در صد زیاد موافق نیستم چون مبتدی هستم این حرف را میزنم ! من بخوام از طرح یه قالب و... کمک بگیرم اونوقت به خاطر رعایت کپی رایت 100% بهام برخورد میشه و شاید هم کسی تو ایران اون چیزی را که من بخوام هیچوقت طراحی نکنه و به اشتراک بذاره/اونوقت عقده میشه//در کل با کپی رایت 100%مخالفم /البته این حرف من را با انتشار رایگان قالبها و ... پولی اشتباه نگیرید!

• امتیاز 9
لینک به ارسال

موافقيم :-)

من خودم هميشه به كارهاي خارجي نگاه ميكنم و ازشون ايده ميگيرم اما خب ايني كه بيايم ازشون رايگان استفاده كنيم و يا همون هارو با كمي تغيير به مشتري بفروشيم يكم نامرديه

اگر خودتون كارتون ريپ شه و تو نت پخش بشه ميفهميد كه چقدر سوزش داره :D

(بي ربط به موضوع : خيلي وقته كه محتواي آموزشي و مفيد تو انجمن كم و ناياب شده ، قبل ها كه تازه تاسيس شده بود اينجا و يا تا همين ٢-٣ ماه پيش مديران پست ها آموزشي بيشتر ميدادن اما الان همش به تاپيك هاي سوالي تكراري كاربران بايد جواب بدن)

• امتیاز 9
لینک به ارسال

مخالفم!!! البته نه به صورت کامل!

فقط برای پوسته ها و افزونه های پرمیوم خارجی!! آخه من نوعی اولا دلارم کجا بود که برم پوسته هارو به دلار بخرم؟! بعدشم اصلا بر فرض داشتن دلار چجوری بخرم؟!

درضمن اگه نگاه کنیم به خودمون به کدوم قسمت از کپی رایت خارجی هارو رعایت کردیم که بخوایم فقط روی این پوسته و افزونه مانور بدیم؟ دلایلم:

1: آیا دوستان (اکثرا) از gimp استفاده میکنند برای طراحی؟یا فتوشاپ؟ آیا پولش رو میدن؟

2: آیا دوستان(اکثرا) که از ویندوز استفاده میکنند پول لایسنسش رو میدن؟

3: دوستان 3d کار،آیا دوستان اگه از هر نرم افزاری مثل 3dmax یا maya یا... استفاده میکنند،چند میلیون پول لایسنس یک نفرشونو میدن؟

4: بسیاری از دوستان تنها در حد شعار هستند،خیلی ها حتی میان نرم افزار های رایگان با نرم افزار های کرک شده، نرم افزار های کرک شده ی یک بخش رو ترجیح میدن...

رک بگم: حداقل تو ایران هرچی پول بدی آش نمیگیری تو این حوضه...

اما در مورد ریپ کردن قالب های ایرانی کاملا مخالفم... حتی کوچیکترین اقدامی در موردش رو قبول ندارم...

• امتیاز 22
لینک به ارسال

مبتدی بودن در یک موضوع دلیل بر نقض حقوق دیگران نیست. اتفاقا بحث پشتیبانی از محصول در موارد پرمیوم بیشتر جلوه مکینه. چون طرف پول کار رو میگیره ملزم به دادن پشتیبانی و رفع ابهامات و خطاها هست.

بحث در مورد خرید یا استفاده شخصی دوستان نیست. اون یک یحث کاملا جدا و شخصی هست.

بحث در مورد مطرح شدن این نوع درخواست ها در مورد پوسته های غیررایگان هست.

بنظر من بحث دلار هم برای ماها یک نوع بهانه و دلیل شده!

یک چیزی که من هیچوقت متوجه نشدم چه فرقی بین یک طراح ایرانی و خارجی هست؟ مطمئن باشید چون دلار برای ما گرون هست که نباید اونها رو بیچاره کنیم :)

مثلا ما اینهمه سال میایم ویندوز استفاده می کنیم اونهم کرک شده. هر نسخه ویدوز رو برای چندین سال استفاده می کنیم. توی اون چند سال هر چیزی نیاز داشته باشیم میخریم. انواع و اقسام خرجها رو می کنیم خوب خیلی راحت میشه در کنار خرج کردن کمی پس انداز کرد و براحتی پول خرید نسخه اوریجینال ویندوز رو جمع کرد.

اما مثلا برای خرید یک پوسته 35 دلاری مگه چند درمیاد؟ مثلا 100 تومن. کسیکه میخواد سایت حرفه ایی بزنه باید پولی خوبی هم خرج کنه. این یک اصل هست.

الان توی ایران برای یک پوسته کاستوم حداقل باید 500 تومن هزینه کنید. اما واقعا چندتا از این پوسته ها کیفیت پوسته های پرمیوم سایتی مثل تم فارست رو دارن؟

من توی بحثم از چندجا مثال آوردم تا دوستان در مورد دلایل بیشتر به این نکات توجه کنن.

متاسفانه توی ایران براحتی داریم حقوق دیگران رو نقض میکنیم ولی بحث حق خودمون که میشه.......

نظرسنجی به تاپیک اضافه شد.

پ.ن:

البته قبلا شنیده شده که شرکت بزرگی مثل مایکروسافت بخاطر اینکه براش نمیصرفه بخواد پیگیر موضوع کپی رایت توی کشورهایی مثل ایران بشه بیخیال این موضوع شده! (بیشتر شبیه شایعه هست!)

• امتیاز 14
لینک به ارسال

فقط برای پوسته ها و افزونه های پرمیوم خارجی!! آخه من نوعی اولا دلارم کجا بود که برم پوسته هارو به دلار بخرم؟! بعدشم اصلا بر فرض داشتن دلار چجوری بخرم؟!

درضمن اگه نگاه کنیم به خودمون به کدوم قسمت از کپی رایت خارجی هارو رعایت کردیم که بخوایم فقط روی این پوسته و افزونه مانور بدیم؟ دلایلم:

1: آیا دوستان (اکثرا) از gimp استفاده میکنند برای طراحی؟یا فتوشاپ؟ آیا پولش رو میدن؟

2: آیا دوستان(اکثرا) که از ویندوز استفاده میکنند پول لایسنسش رو میدن؟

3: دوستان 3d کار،آیا دوستان اگه از هر نرم افزاری مثل 3dmax یا maya یا... استفاده میکنند،چند میلیون پول لایسنس یک نفرشونو میدن؟

4: بسیاری از دوستان تنها در حد شعار هستند،خیلی ها حتی میان نرم افزار های رایگان با نرم افزار های کرک شده، نرم افزار های کرک شده ی یک بخش رو ترجیح میدن...

رک بگم: حداقل تو ایران هرچی پول بدی آش نمیگیری تو این حوضه...

اما در مورد ریپ کردن قالب های ایرانی کاملا مخالفم... حتی کوچیکترین اقدامی در موردش رو قبول ندارم...

من کاملا با حرفای اقای نظری موافقم. ما باید از طراحان خودمون حمایت کنیم تا انگیزه بیشتری داشته باشند برای کار کردن

• امتیاز 9
لینک به ارسال

آقا مرتضی از کجا میخوایید بدونید کی خریده کی پول نداده؟

ویرایش شده توسط حمیدرضا
  • امتیاز 6
لینک به ارسال

اخه مشکل اگه سایت های بزرگ باشه که نیست حق با مرتضی هست و صد هزار تومن پول دادن هزینه ای نیست...

اما مشکل اینجاست که اکثر کسانی که از این پوسته ها استفاده میکنند( پرمیوم به صورت رایگان) افراد سطح پایین هستند و نهایتش در حد یک وبلاگ هست...

• امتیاز 4
لینک به ارسال

بحث خرید رو هم به راحتی میشه با ویزاکارت ها حل کرد ( حالا اگر یگ بار باشه مجازی و یا اگر مداوم باشه فیزیکی ) B) مثلا یک ویزا کارت مجازی با ارزش 100$ قیمتش حدود 450 هزار تومان هستش و صدور یک ویزاکارت فیزیکی بانام خودتون و از کشور انگلستان حدود 350 هزار تومان هستش ، حالا هر چه قدر میخواید شارژ کنید

من خودم خیلی وقته تا اونجایی که تونستم نرم افزار های کرک رو گذاشتم کنار :D

البته توی osx خیلی بهتر میشه این کپی رایت رو رعایت کرد چون برنامه های رایگان بیشتری براش هستش و برنامه های اختصاصی اش ارزون تر اند ، مثلا میشه با 70 دلار coda2 رو خرید که خیلی ارزون تر و بهتر از dreamweaver هستش ، دیگه لازم هم نیست که پول سیستم عامل بدی

اما بعضی از برنامه ها برای ما که هنوز از اونها در آمدی نداریم ، خرید لایسنس اش با این اوضاع نمیصرفه ، لایسنس Photoshop رو در نظربگیرید .... :wacko:

بعضی جاها دیدم که لایسنس تکی قالب رو میخرند ، بعد مثلا اون رو فارسی میکنند و میفروشند ، تا حرف هم میزنی میگن که لایسنس رو خربداری کردیم :huh: حالا نمیگن که اون لایسنی تکی بوده و قیمت لایسنی اختصاصی 50 برابر اونه

کلا برای یک وب دولوپر ایرانی با این اوضاع داشتن یک credit card واجبه :wub:

ویرایش شده توسط ialireza
  • امتیاز 5
لینک به ارسال

آقا مرتضی از کجا میخوایید بدونید کی خریده کی پول نداده؟

اصلا کار به اونجا نمیکشه.

اصلا بحث پوسته های پولی و تغییرات و ساپورت به نویسنده اصلی برمیگرده و در انجمن ممنوع میشه.

• امتیاز 3
لینک به ارسال

خب یک مشکلی باز پیش میاد اونم اینه یک دفعه یکی اومد و زبانش بد بود!! اونوقت چی؟! مگه ایشون جزء خانواده وردپرس نیستن؟

• امتیاز 3
لینک به ارسال

ما بهش کمک میکنیم چطور متن درخواستی رو بنویسه!

این نوع مشکلات در همه جا هست و طرف میتونه از سرویس هایی مثل گوگل ترنسلیت استفاده کنه ;)

• امتیاز 5
لینک به ارسال

اگه کمکی باشه که اینکارو انجام بده خوبه پس...

• امتیاز 2
لینک به ارسال

اصلا بحث پوسته های پولی و تغییرات و ساپورت به نویسنده اصلی برمیگرده و در انجمن ممنوع میشه.

نه اقا مرتضی این مورد رو دیگه کوتاه بیاید. اگه منظورتون اینه که پوسته یا افزونه های پولی اگه کسی تو کار کردن باهاش مشکل داشت و توی انجمن مطرح کرد ممنوع کنید که دیگه 70 درصد سوالا و مشکلات کاربرای وردپرس رو از انجمن میریزید دور!!!!!! چون اکثر قالب هایی که الان وجود داره همه پولی بودن و ریپ شدن. لااقل این قانون رو فقط شامل قالب ها و افزونه های تولید داخلی قرار بدید.

ویرایش شده توسط نگار صادقی
  • امتیاز 6
لینک به ارسال

تو دنیای امروز میشه مردم رو 3 دسته کرد

1 - حرفه ای ها: که اصولاً اینقدر حرفه ایی هستند که اخلاق حرفه ایی گری رو رعایت می کنند و از طرف دیگه اینقدر دانش و تکنیک دارند که نیازی به رعایت نکردن کپی رایت ندارند

2 - آماتورها: که خب فضای دنیای آماتوری اونقدر تکنیکی نیست که نیازی به ابزارهای کپی رایت متعدد داشته باشه

3 - گیک ها: که سرشون درد میکنه برای توسعه ی ابزار های ساده و روان

4 - ایرانی ها: که آفتابه لگن هفت دست ....

واقعیت اینه که توسعه ی وب در ایران اونقدر ها هم که فکر می کنیم به ابزار نیاز نداره - متاسفانه وب ایرانی بیش از اینکه به محتوا تکیه کنه به ابزار تکیه می کنه و در این کورس ابزار گرایی اینقدر پیش میره که مجبور به گذر از مرز کپی رایت میشه

شاهد مدعا رو می تونید در همین زمینه ی وردپرس ببینید؛ شاید قبول دارید که بهترین تولید کنندگان و معروف ترین تولید کنندگان وردپرسی دارای سایت های بسیار کم ابزاری هستند

• امتیاز 8
لینک به ارسال

1-

اتفاقا بحث پشتیبانی از محصول در موارد پرمیوم بیشتر جلوه مکینه. چون طرف پول کار رو میگیره ملزم به دادن پشتیبانی و رفع ابهامات و خطاها هست.

بحث در مورد خرید یا استفاده شخصی دوستان نیست. اون یک یحث کاملا جدا و شخصی هست.

بحث در مورد مطرح شدن این نوع درخواست ها در مورد پوسته های غیررایگان هست.

بنظر من بحث دلار هم برای ماها یک نوع بهانه و دلیل شده!

2-

یک چیزی که من هیچوقت متوجه نشدم چه فرقی بین یک طراح ایرانی و خارجی هست؟ مطمئن باشید چون دلار برای ما گرون هست که نباید اونها رو بیچاره کنیم :)

3-

اما مثلا برای خرید یک پوسته 35 دلاری مگه چند درمیاد؟ مثلا 100 تومن. کسیکه میخواد سایت حرفه ایی بزنه باید پولی خوبی هم خرج کنه. این یک اصل هست.

4-

الان توی ایران برای یک پوسته کاستوم حداقل باید 500 تومن هزینه کنید. اما واقعا چندتا از این پوسته ها کیفیت پوسته های پرمیوم سایتی مثل تم فارست رو دارن؟

سلام

1-بله ملزم هست ولی وقتی به دلیل مسایل تحریم ایران اکانتو میبندند و به هیچ تعهدی پایبند نیستند کاربر بیچاره باید چیکار کنه؟

2-بکی از دلایلش حمایت نشدن مشتری به دلیلی که در مورد قبلی مطرح شد و دیگری طراحی اصولی و زیبایی که طبق آخرین فناوری های جستجوگر ها در آن رعایت شده و امکاناتی که در پوسته های فارسی نمیشه پیدا کرد و یا کم هستند.

3-این مورد هم که شکی در آن نیست و هرچقدر پول میدی همونقدر آش میخوری.

4-طراحی ایرانی را نمیشه مقایسه کرد تا وقتی آخرین اصول ها و قوانین طراحی آموزش داده و رعایت بشه و یکی از دلایل تفاوتی هست که خودتون گفتید "چه فرقی بین یک طراح ایرانی و خارجی هست؟"

به دلیل زیبایی و امکانات و در دسترس بودن کاربران ترجیح میدهند از این پوسته ها استفاده کنند.

از لحاظ نرم افزار در ایران متاسفانه اکثراً برای تهیه نرم افزار ها از ک ر ک یا کیجین و ... استفاده میکنند و هزینه ای بابت آن پرداخت نمیشه. مثلاً سایت های بزرگ دانلود نرم افزار های ایرانی که برنامه ها بدون هزینه ای قابل دریافت هستند و همچنین در سایت های دانلود نرم افزار کشور های دیگر.

به نظرم باید در مورد راهنمایی کردن مشکلات اینگونه پوسته ها حد میانه را رعایت کرد.

• امتیاز 8
لینک به ارسال

بنده با طرح 100 درصد مخالفم . اما با حرف های مرتضی نظری کاملا موافقم.

یه بار خواستم یه افزونه رو بخرم پدرم در اومد اخرش هم نشد !

بهتره واقع بینانه به قضیه نگاه کنیم .

وقتی مارو تحریم کردند و هزار تا چیز دیگه لزومی نداره اینقدر رعایت کنیم !

در ضمن وقتی میشه این قوانین رو صد در صدی رعایت کرد که جایگزین داشته باشه که چون نداریم پس اجرای این طرح ناموفق هستش !

• امتیاز 11
لینک به ارسال

...............

سلام

کاملن با حرفای مرتضی نظری موافقم منم 100% با رعایت کارای ایرانی موافقم اما غیر ایرانی .....

آقا morteza خواهشن نکن این کارو شما فقط یه جارو نشون بده توی ایران که کپی رایتو رعایت میکنن

شما میگی مثلن پول جمع کنن برن لایسنس ویندوز یا پوسته یا پلاگین یا ... بخرن !!!

اما آخه برادر من اونجایی که طرف میاد n دلار میده به لایسنس نرم افزارش حقوق ماهیانشم برای بقیه چیزا کفاف میده که اینکارو هم میکنه

اما توی ایران شما فرض کن یکی میاد هم فتوشاپ هم ویندوز هم یه پوسته و چند تا افزونه و چند تا نرم افزار دیگرو میخواد استفاده کنه به نظرت حتی حقوق یه مهندسم میرسه ؟

بحث شما وقتی منطقیه که توی این ایران عزیز ما که همه چی داره خوب پیش میره :| ، کپی رایت رعایت بشه و حقوق همه انقدری باشه که وقت پول لایسنس میده از خورد و خوراکش نباشه !

کدوم کشوری حق مارو رعایت میکنه که ما هم بیایم از اونا حمایت کنیم ؟

حتمن تو این چند روزه شنیدی یا خوندی که تحریم های جدید باعث شده تا دیتاسنتر

hetzner

که اکثر سایت های ایران رو اون هستن ببنده و کلی خسارت بزنه به منو امثالِ من ؟

سایت هایی که رتبه 29 و 200 ایران بودن رتبشون اومده رو 800 و بالا به نظرت اینا ضرر نیست ؟

دیتا سنترهای دیگه هم کم کم دارن اخطاراشونو میفرستن فعلن که 2 تا از سرورام بسته شده خدا به بقیش رحم کنه

من خودم میدونم که دیتاسنتر این کارو نکرده و قوانین کشورش مجبورش میکنه اما خب ما هم باید با این قوانین بی سرو تهِ کشور خودمون بریم جلو نه اینکه ما هم حمایت کنیم ازشون و هیچی دیگه نت رو تعطیل کنیم بریم ....

من با برنامه نویسا و طراح های خارجی دشمن نیستم اونا هم دقیقن مثل طراح های خودمون آدم هستن و باید نون بخورن اما مایی که داریم توی این فلاکت زندگی میکنیم هیچوقت نباید یه همچین کاری کنیم

من کاربر مک هستم و ios و چند سالی هست ویندوز استفاده نمیکنم توی کارهای نت هم خدارو شکر میتونم نیاز خودم رو برطرف کنم

ولی این دلیل نمیشه چون من استفاده نمیکنم بیام برای بقیه کاربرا که 80% مبتدی هستن هم مشکل ساز بشم که آره فلانی بیا کپی رایت رو رعایت کن !!!

امیدوارم یه کم واقع بینانه تر نگاه کنی به این قضیه و به جای حمایت از کسایی که مارو آدم حساب نمیکنن ، یه کم به فکر کاربرای ایرانی باشی

شرمنده فک کنم یه کوچولو تند حرف زدم اما کافیه بری یه چیزی بخوای بخری تا میفهمن ایرانی هستی ببین چطوری تحقیرت میکنن

چند ساله لذت استفاده از cpanel رو فقط به خاطر ایرانی بودن نمیتونم استفاده کنم

بسته شدن اکانت های apple فقط به خاطر ip ایرانی

مشاهده صفحه زیبای پیوندها حتی وقتی میخوای بری پای پال

بسته بودن دنیای گوگل کد به دلیل ip ایرانی

اخطار از دیتاسنتر به خاطر دامنه ir یا ip ایرانی

جلوگیری از ثبت نام توی سایت ها فقط به خاطر ip ایرانی

و کلی تحقیر و حقارت دیگه فقط به خاطر ip ایرانی :(

حتی همین کدکس وردپرس خودمون هم تا چند وقت پیش بسته بود !

فقط حرفم اینه که ما به اندازه کافی تو محدودیت هستیم شاید منو تو نیازمون رو به یه نحوی برطرف کنیم اما دورو وریامون مثل چند سال پیش خودمون عذاب میکشن و n مشکلِ دیگه

کلی حرف دیگه هست ولی چون با گوشی ام نمیتونم بگم ولی مطمعنم خودت اونقدر با تجربه هستی که خودت اینارو بیشتر از من تجربه کردی :x

بازم شرمنده :x

ویرایش شده توسط kasra
  • امتیاز 11
لینک به ارسال

به نظرم اگر صرفاً برای موارد داخلی و ایرانی اعمال بشه بهتره ...

البته هر طور که مدیر محترم صلاح می دونن ...

• امتیاز 7
لینک به ارسال

با حرف های کسری کاملا موافقم... من به شخصه تا الان نه نیازی داشتم به قالب ها و افزونه هایی که پولی هستند و رایگان میتونم بگیرمشون... نه احتمالا نیازی هم خواهم داشت در اینده... اما باید واقع بین باشیم...

مرتضی جان فرق بین طراح ایرانی و خارجی اینه که:

اولش اینه که این طراحان داخلی(انصاف داشته باشیم خیلی ها قدر هستند) ایرانی هستند و مسلمون...

دومش اینه که اینا نیومدن ماهارو تحریم کنند بلکه خارجی ها اومدن و اوضاع مارو هر روز بد تر از دیروز میکنند

سومش اینه که: خودشون هم علاقه ای ندارن که ما ازشون بخریم!! چرا؟ چون که این پرداخت ها و ... اینقدر سخته که نگو...

چهارم اینه که: قدیما یادت هست که ازت پرسیدم اینجا(فروم) نال هست یا نه،تو گفتی که مگه من بدم میاد از چیزی که مجانی هست استفاده کنم؟البته بخاطر سرور رفتی لایسنس خریدی برای اینجا...

• امتیاز 9
لینک به ارسال
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...